Beviltiškų, sunkiai mokamų mokesčių gretas greitai gali papildyti ir nauja mokėjimo už studijas sistema – įspėja ekspertai.
Bus prarasti šimtai milijonų, kai ES studentai pasirinks studijas Didžiojoje Britanijoje, pasiims lengvatines paskolas, kurių taip niekada ir neapmokės.
Paskutiniai skaičiai rodo, kad per metus nuo 2008 m. mokėtina pinigų suma Europos abiturientams padidėjo nuo 42 milijonų svarų sterlingų (apie 166 mln. Lt) iki 167 (apie 663 mln. Lt).
Baiminamasi, kad valdžiai nusprendus mokesčius už studijas padidinti bemaž tris kartus, bus surinkta ne daugiau pinigų, o jų daugiau pasiskolinta iš bankų. Dauguma tik mokyklas baigusių žmonių neturi nei turto, nei santaupų, kad galėtų susimokėti patys.
„Manau, kad bus nemažai studentų, kurie niekada taip ir negrąžins savo pasiimtų paskolų“, – sako Aukštojo mokslo politikos instituto direktorius Bahram Bekhradnia.
Šiuo metu europiečiai, pasirenkantys studijas Didžiojoje Britanijoje, turi tokias pačias teises gauti paskolas kaip ir britai.
Studentų paskolų kompanija yra priversta remtis pačių studentų pateikta informacija apie pajamas. Studentai prisiima atsakomybę ir patys vertina savo galimybes mokėti paskolą, tačiau bankui patikrinti galimybių realumą būtų per daug sudėtinga.
Pasiimtos paskolos Didžiojoje Britanijoje galioja visose ES šalyse. Teismuose gavę įsakymus, bet kokioje ES valstybėje galima priversti mokėti anksčiau pasiimtą ir nesumokėtą paskolą. Tačiau tokia praktika yra reta.
Anot Joe Docherty, tarptautinio Portsmouth universiteto direktorius, finansų galimas netekimas ir bandymas pinigus išsireikalauti iki šiol nėra iki galo aptartas.
Diskutuojant apie galimus didesnių mokesčių padarinius, J. Docherty prideda: „ES studentų paskolos per dvejus metus padidėjo keturis kartus. Dabar, tris kartus padidindami mokesčius, dar tris kartus padidinsime ir įsiskolinimus.“
Po valdžios aukštojo mokslo reformų, studentų mokestis už mokslą Didžiojoje Britanijoje pakils nuo 3 290 svarų sterlingų per metus iki 9 000 svarų sterlingų 2012 metais.
Kad padengtų padidėjusius mokesčius, studentai gali pasiskolinti daugiau pinigų iš valstybės. Paskolas jie turės pradėti išsimokėti, kai uždirbs po 21 000 svarų sterlingų, iki mokesčių pakėlimo uždarbio riba yra 15 000 svarų sterlingų. Paskolos nurašomos po 30 metų, jei studentas per juos nepasiekė nustatytų pajamų.
Ekspertai sako, kad Didžiojoje Britanijoje studijavę studentai dažnai grįžta į savo šalis, kurių pragyvenimo lygis smarkiai skiriasi. Tad nustatyta pajamų riba yra kitose šalyse sunkiai pasiekiama Jose tiek atlyginimai, tiek kainos mažesnės, tad nustatyto bendrą ribą visiems pasiskolinantiems negalima.