Šiandien Valstybinis studijų fondas skelbia sąrašą tų studentų, kuriems siūloma sudaryti valstybės remiamų paskolų sutartis. Tai reiškia, kad šiame sąraše savo pavardę radę studentai jau gali eiti į vieną iš keturių Fondo nurodytų kredito įstaigų pasirašyti sutarties ir, priklausomai nuo to, kokios paskolos jie prašė, pinigai netrukus bus pervesti į aukštųjų mokyklų ar pačių studentų sąskaitas. „Swedbank“ Asmeninių finansų institutas pabrėžia, kad tai – pats paskutinis etapas prieš svarbų studentų atsakomybės patikrinimą, mat daugelis šių jaunuolių su tokiais rimtais finansiniais įsipareigojimais susidurs pirmą kartą.
„Rasti informacijos apie paskolų grąžinimo sąlygas nėra sunku – ją aiškiai pateikia Valstybinis studijų fondas, be to, prieš pasirašant sutartį su ja būtinai supažindins ir visose šias paskolas išduodančiose įstaigose. Tačiau susipažinti su šiomis sąlygomis reikėtų iš anksto, atidžiai ir neskubant“, – rekomenduoja Odeta Bložienė, „Swedbank“ Asmeninių finansų instituto vadovė Lietuvoje.
Sąlygos studentams išskirtinės: pradėti grąžinti paimtą paskolą reikės praėjus metams po studijų baigimo ar nutraukimo, o studijų metais ir 12 mėn. po jų baigimo ar nutraukimo reikės mokėti tik palūkanas. Šios studentams, kurie paims paskolą studijų kainai, studijų metais neviršys 5 proc. – dalį, viršijančią 5 proc., kompensuos Valstybinis studijų fondas. Tiesa, reikia atkreipti dėmesį, kad specialybės pakeitimas prilyginamas studijų nutraukimui.
O. Bložienė skaičiuoja, jog, priklausomai nuo banko, kuriame imama paskola, ir kitų sąlygų, valstybės remiamą paskolą paėmusių studentų mokėtinos palūkanos sudaro vidutiniškai 15–25 Lt per mėnesį. Pastebėta, jog vėluojančių dengti savo prisiimtus įsipareigojimus studentų padaugėjo vasarą, kai daugelis studentų išvažinėjo į namus. Tik nedidelė dalis vėluojančių palūkanas mokėti studentų kaip to priežastį nurodo finansines problemas. Didžiosios dalies bėda – paprasčiausias finansinės disciplinos trūkumas. Taigi, kai kurie studentai naujus mokslo metus pradėjo ne tik su įsiskolinimu už nesumokėtas palūkanas, bet ir su priskaičiuotais delspinigiais.
„Palūkanų suma nesudaro labai didelės studento biudžeto dalies. Bėda ta, kad daugelis studentų nesupranta, jog pavėluoti sumokėti tie keliolika litų gali būti vienintelė priežastis, dėl kurios vėl norėdamas pasiskolinti kitąmet jis tokios paskolos gauti nebegalės“, – dėmesį atkreipia O. Bložienė. Be to, bet koks vėlavimas vykdyti įsipareigojimus, nesvarbu, kokio dydžio jie bebūtų, atsispindi kredito istorijoje. Tad kai toks dabartinis vėluojantis studentas po kelerių metų panorės gauti, pavyzdžiui, būsto kreditą, bankas gali atsisakyti jį išduoti arba išduos ne tokiomis palankiomis sąlygomis, kaip atsakingai su savo finansais besitvarkantiems gyventojams.
„Kaip studentai turėtų tvarkytis su šiuo įsipareigojimu, kad mažos jų klaidos dabar nesutrukdytų didelėms jų ateities svajonėms? Pirmiausia, žinoma, verta pasinaudoti visomis studentams suteikiamomis galimybėmis: pavyzdžiui, dalies studentų paimtų paskolų palūkanos gali būti kompensuojamos visą laiką iki studijų baigimo ar nutraukimo – šie studentai atrenkami konkurso būdu“, – primena asmeninių finansų valdymo ekspertė ir priduria, kad geriausia savo finansinės situacijos valdymo priemonė vis dėlto yra atsakomybė ir disciplina.
Paskolą paėmęs studentas turėtų aiškiai įvardinti savo prioritetus, atskirti norus ir poreikius, peržiūrėti savo išlaidų struktūrą ir susidaryti biudžetą, į kurį būtina įtraukti ir mokėtinas palūkanas. Taip pat reikėtų susidaryti palūkanų mokėjimo kalendorių ir laikyti jį kasdien matomoje vietoje tam, kad pamažu susiformuotų įprotis vos gavus pajamų dalį jų iškart atsidėti finansiniams įsipareigojimams padengti ir tai padaryti laiku.
Anot O. Bložienės, svarbu ir tai, kad studentai negyventų vien šia diena ir planuotų ateitį. Valstybės remiamos paskolos studijų kainai bei gyvenimo išlaidoms teikiamos kiekvienais metais vieneriems studijų metams, tad kitąmet studentas vėl gali jos prašyti. Tačiau nereikėtų pamiršti, kad didėjant bendrai paskolos sumai, didėja ir mokėtinos palūkanos, be to, baigus ar nutraukus studijas reikės mokėti didesnes paskolos įmokas dėl pradėtos grąžinti paskolos dalies. Bendra gautų valstybės remiamų paskolų suma per visus studijų metus negalės būti didesnė nei 50050 Lt.
Valstybinio studijų fondo duomenimis, rugsėjo 30 dieną, pasibaigus prašymų teikimo terminui, buvo užregistruota 6,5 tūkst. prašymų valstybės remiamoms paskoloms gauti. 3,8 tūkst. iš jų – paskolai studijų kainai, 2,7 tūkst. – paskolai gyvenimo išlaidoms, 47 – dalinėms studijoms pagal tarptautines sutartis. Iš viso buvo prašoma 32,8 mln. Lt. Taip pat sulaukta 222 prašymų 520 litų siekiančiai valstybės paskolai studijų įmokai mokėti.
Sutartis dėl paskolų jas išduodančiose finansinės institucijose studentai gali pasirašyti per 20 darbo dienų nuo studentų, kuriems jas siūloma sudaryti, sąrašo paskelbimo.