Spalio 28 dieną 10 val. viešbučio „Reval Hotel Lietuva“ konferencijų centre (Konstitucijos pr. 20, Vilnius) vyks projektui „Europass“ skirta tarptautinė konferencija, kurioje dalyvaus švietimo ir mokslo ministras Remigijus Motuzas. Konferencijos metu bus kalbama apie tai, kaip Lietuvoje įgyvendinamas Europos Sąjungos „Europass“ projektas. „Europass“ projekto esmė – sudaryti sąlygas ES piliečiams lengviau rasti darbo arba mokymosi vietą bet kurioje Europos Sąjungos šalyje.
Renginyje dalyvaus apie 200 Lietuvos bei kitų Europos Sąjungos šalių pareigūnų ir įvairių sričių specialistų: Europos Komisijos atstovai, šalies ministerijų bei profesinio ugdymo centrų vadovai, kitų šalių nacionalinių „Europass“ centrų atstovai, edukacinių ir profesinio tobulinimo projektų rengėjai, studentų atstovai.
Pagrindinį konferencijos pranešimą apie „Europass“ paskirtį ir privalumus skaitys Europos Komisijos „Mokymosi visą gyvenimą“ programų koordinatorius Serdžijo Korti (Sergio Corti). Nuolatinio mokymosi koncepcija ES mastu buvo patvirtinta 2001 metais, ja remiantis sukurta daug įvairių edukacinių, profesinio tobulinimo ir perkvalifikavimo programų. „Europass“ projektas yra vienas pagrindinių šios koncepcijos elementų.
„Europass“ yra penkių dokumentų aplankas, kurį sudaro visos Europos Sąjungos mastu suvienodinti dokumentai apie asmens išsimokslinimą, darbo patirtį bei profesinę kompetenciją. „Europass CV“ yra išsamus gyvenimo aprašymas, „Europass“ kalbų pase pateikiama informacija apie užsienio kalbų mokėjimo lygį, „Europass“ mobilumo dokumente detaliai aprašomos mokymosi arba stažuotės užsienyje metu įgytos žinios, „Europass“ diplomo priedėlis apibūdina įgytą aukštąjį išsilavinimą. Penktasis „Europass“ dokumentas skirtas apibrėžti asmens profesinę kompetenciją.
Šie dokumentai visoje ES yra tokie pat, todėl darbdaviams ir mokymo įstaigų vadovams kur kas lengviau įvertinti ir palyginti dirbti arba mokytis pageidaujančius kandidatus. Be to, „Europass“ leidžia žmonėms pateikti informaciją apie save itin išsamiai, nes penki „Europass“ dokumentai papildo vienas kitą.
Svarbiausias „Europass“ projekto tikslas – padėti ES piliečiams aiškiai ir paprastai pateikti informaciją apie savo žinias, sugebėjimus ir patirtį, kai jie ieško naujų darbo arba mokymosi galimybių. Europos Sąjungoje „Europass“ dokumentų aplankas galutinai patvirtintas 2004 metų pabaigoje, Lietuvoje jis pradėtas naudoti nuo 2005 metų pradžios.
ES valstybėse įkurti nacionaliniai „Europass“ centrai adaptuoja „Europass“ dokumentus, skleidžia visuomenei apie juos informaciją ir padeda žmonėms šiais dokumentais naudotis.
Lietuvoje nacionalinio „Europass“ centro funkcijas nuo 2005 metų pradžios atlieka ES Leonardo da Vinčio programos koordinavimo paramos fondas. Pasak jo direktorės Birutės Miškinienės, Lietuvoje buvo adaptuoti ir pradėti naudoti trys iš penkių „Europass“ dokumentų: „Europass CV“, „Europass“ kalbų pasas ir „Europass“ mobilumo dokumentas. Likusieji du dokumentai – „Europass“ aukštojo mokslo diplomo priedėlis ir profesinio mokymo pažymėjimo priedėlis – bus įdiegti vėliau.
„Galime pelnytai džiaugtis, kad įgyvendindami šią programą esame viena iš pirmaujančių šalių Europos Sąjungoje. Pavyzdžiui, „Europass“ mobilumo dokumentus Lietuva pradėjo išduoti anksčiau už visas kitas ES valstybes“, – sakė B.Miškinienė.
Internete sukurtas specialus informacinis „Europass“ tinklalapis (www.europass.lt), kuriame pateikiami „Europass“ aplanką sudarantys dokumentai ir jų užpildymo instrukcijos. „Europass“ dokumentai susilaukė nemažo susidomėjimo iš karto po to, kai buvo pristatytos lietuviškos jų versijos. Pavyzdžiui, lietuviškojo „Europass CV“ blankus iš interneto jau yra parsisiuntę daugiau kaip 7000 žmonių, kalbų pasą – apie 2000 asmenų, o „Europass“ mobilumo dokumentai jau išduoti daugiau kaip šimtui žmonių.
Netrukus Europos Komisija planuoja patvirtinti papildomus „Europass“ dokumentus, kurie bus adaptuoti pagal tam tikros veiklos srities (statybų pramonės, viešbučių ir maitinimo sektoriaus ir kt.) ypatumus arba detaliai apibūdins specifines asmens žinias bei sugebėjimus, pavyzdžiui, darbą kompiuteriu arba patirtį versle.
Konferencijos metu taip pat bus paskelbti ir apdovanoti ES Leonardo da Vinčio programos 2003 m. mobilumo projektų Kokybės konkurso nugalėtojai. Nugalėtojais tapo 10 švietimo ir verslo institucijų, kurios sėkmingai įgyvendino projekto tikslus ir pasiekė reikšmingų pokyčių, efektyviai paskleidė informaciją apie projekto rezultatus. Šios institucijos gali būti laikomos sėkmingais projekto vadybos ir subsidijos panaudojimo pavyzdžiais.
Per konferenciją bus dalijamas konkurso laureatus pristatantis leidinys.