Lietuvos studentų atstovybių sąjungai (LSAS) atlikus geriausiai įvertintų Lietuvos mokyklų apklausą apie abiturientų pasirinkimą studijuoti užsienyje, paaiškėjo, jog 16 proc. geriausių abiturientų rengiasi studijoms kitų šalių aukštosiose mokyklose. Pagal 36 šalies mokyklų iš geriausiųjų 50-uko (pagal žurnalo „Veidas“ 2009 metų atliktą tyrimą) pateiktus duomenis, abiturientų emigracija svyruoja nuo 2 iki beveik 60 proc. kiekvienoje mokykloje. Labiausiai studijas ne Lietuvoje linkę rinktis Vilniaus, Kauno bei Klaipėdos mokyklų mokiniai.
„Kadangi atsakingos institucijos emigruojančių abiturientų duomenų nerenka, mums kilo idėja atlikti geriausių šalyje vidurinių mokyklų apklausą. Pastebėjome, jog didžiosiose, stipriausiose vidurinėse mokyklose ketinančių išvykti svetur skaičius siekia net 60 proc. Nors mažesniuose miestuose šie skaičiai mažesni, neatmetame galimybės, kad ateityje, dėl informacijos apie studijas užsienyje gausos, jie tik augs“,- situaciją komentuoja LSAS prezidentas Arūnas Mark.
LSAS pažymi, jog šiemet, kaip ir kasmet, ypatingai daug sulaukiama moksleivių klausimų apie galimybes studijuoti užsienio aukštosiose mokyklose, jų teikiamos kokybės palyginimą su lietuviškomis ir dauguma klausiančiųjų kreipiasi jau įsitikinę, jog tęsti mokslus Lietuvoje – prastas pasirinkimas.
„Lietuvoje į abiturientų, jaunimo emigraciją kreipiama per mažai dėmesio – išvažiavo, gerai, įgis naujos patirties. Tik pastebime didesnę problemą – pasirinkusieji studijas iškart po mokyklos baigimo įsitvirtina ir baigę studijas dažniausiai nebegrįžta. Taip pat stebina ir tai, kad svarbiausiam Lietuvos ištekliui – „protams“ ir didėjančiam „protų nutekėjimo“ reiškiniui – neskiriamas pakankamas dėmesys, netgi vengiama apie tai kalbėti, o dažnu atveju išvykę jaučiasi labiau reikalingi pasirinktoje šalyje nei mūsų valstybėje”- teigia Arūnas Mark.
LSAS inicijuotoje apklausoje dalyvavo kiek daugiau nei 3,5 tūkst. abiturientų, iš kurių beveik 600 ketina išvykti į užsienį. Daugiausiai studijuoti užsienyje ketinančių yra KTU gimnazijoje (59 proc.), Kauno Basanavičiaus vidurinėje mokykloje (59 proc.) bei Vilniaus M.K. Čiurliono menų gimnazijoje (41 proc.). Kas antroje apklaustoje mokykloje išvykti ketina daugiau nei 15 proc. abiturientų. Apklausa vykdyta gegužės 10-19 dienomis.