Įvairios kompanijos jau ištisus dešimtmečius naudojasi savo funkcijų perdavimu konkrečios specializacijos rangovams. Toks procesas sumažina kaštus ir dažnai leidžia užtikrinti aukštesnę paslaugų kokybę. Tačiau šiuo metu pasaulyje atsirado universitetų, įsitikinusių, jog toks pats principas gali būti taikomas vertinant švietimo įstaigose besimokančių studentų darbus.
Vienoje tokias paslaugas teikiančioje kompanijoje pavadinimu „EduMetry“, įsikūrusioje Virdžinijos miestelyje (Vašingtonas, JAV), įdarbinti daugiausia Indijoje, Singapūre ir Malaizijoje dirbantys vertintojai. Tiesa, čia dirba ir dalis JAV ir kitų šalių piliečių, tačiau jų yra mažuma. Jie savo darbą atlieka internetu ir su dėstytojais susisiekia elektroniniu paštu. Kompanija savo reklamoje teigia, jog visi vertintojai turi aukštus pedagoginius arba mokslinius laipsnius ir gali greitai įvertinti bet kokius studentų darbus, tuo pat metu pateikdami išsamius darbo komentarus, ir kad tai yra jų pagrindinis užsiėmimas, t.y. jiems netenka gaišti laiko vertinant savo pačių studentus. Vertintojai, taisydami darbus, naudoja dokumentų redagavimo programose numatytas komentavimo galimybes; vėliau dėstytojai, prieš grąžindami darbus studentams, peržiūri rezultatus (ir, jei nori, juos pakoreguoja savo nuožiūra). Šalia to, dėstytojams taip pat atsiunčiamas apibendrinantis komentaras, kurio paskirtis – nustatyti esmines besimokančiųjų atsakymuose bendrai pasitaikančias „problematiškas vietas“.
Tokio metodo kritikai pabrėžia, jog taip vertinant darbus, mokytojas praranda asmeninį ryšį su studentu. Tuo tarpu proceso šalininkai teigia, jog ir praeityje vertinimą dažnai atlikdavo mokymo įstaigoje dirbantys asistentai, tad ir „virtualių asistentų“ (angl. „Virtual TA“) pasitelkimas iš esmės niekuo nesiskiria. Paslauga nėra brangi; kaina priklauso nuo darbo apimties ir sudėtingumo, tačiau teigiama, jog tipinė vieno studento vieno darbo vertinimo kaina yra 12 dolerių. Tai reiškia, kad 20 studentų grupės 6 kontrolinių darbų įvertinimas užsakant paslaugą kainuotų apie 1440 dolerių. Tiesa, visiškai neaišku, kiek tarp taip vertinamų studentų savo darbus užsako lygiai tokiu pačiu principu – iš tuo užsiimančių kompanijų...