Netylant kalboms apie privalomąjį sveikatos draudimą (PSD) į Lietuvos studentų atstovybių sąjungą (LSAS) plūsta studentų klausimai ir skundai dėl priskaičiuotų PSD įmokų. Daugiausia klausimų sulaukiama dėl PSD taikymo studentams, kurie yra sustabdę studijas ar išėję akademinių atostogų, studijuoja ne Lietuvoje ar ištęstine studijų forma. Nemaža dalis besikreipiančių studentų pažymi, jog PSD yra priskaičiuotas nepagrįstai.
„Visuomenė nebuvo tinkamai informuota apie PSD taikymą, todėl daug kam reikalavimas susimokėti šį mokestį buvo netikėtas, o tai įnešė labai daug sumaišties. Studentai turi atidžiai įvertinti jiems priskaičiuotą PSD sumą ir atkreipti dėmesį, kada PSD jiems iš tiesų gali būti taikomas. Į LSAS kreipiasi ir tokie studentai, kuriems priskaičiuota suma yra klaidinga. Tokie atvejai pasitaiko, jei studentų duomenys nėra pateikti ligonių kasoms, jei studentas studijuoja ne Lietuvoje arba yra akademinėse atostogose“, – įspėja LSAS prezidentas Arūnas Mark.
LSAS atkreipia studentų dėmesį, jog remiantis dabar galiojančiomis įstatymo nuostatomis Europos Sąjungos šalyse studijuojančių lietuvių sveikatą draudžia valstybė, tačiau studentai, studijuojantys ne ES šalyse turi užpildyti specialią formą, kuri įrodytų, jog asmuo gyvena ne Lietuvoje ir yra apdraustas kitoje šalyje ar privačioje draudimo kompanijoje. Studentai, išvykstantys studijuoti svetur pagal mainų programas, neturi mokėti PSD, tačiau privalo su savimi turėti sveikatos draudimo pažymėjimą, išduodamą Lietuvos teritorinėse ligonių kasose.
Vadovaujantis Sveikatos draudimo įstatymu PSD įmokas susimokėti turėtų nebent studijas nutraukę asmenys, kurie nepriklauso jokiai socialinei grupei (studentams, darbuotojams, socialiai remtiniems) ir daugiau nei mėnesį laiko po studijų nutraukimo ar baigimo nėra užsiregistravę darbo biržoje. Pažymėtina, jog akademinių atostogų išeinantys studentai nepraranda studento statuso, todėl PSD įmokų mokėti jiems nereikia. Taip pat šis mokestis neturi būti priskaičiuotas asmenims, dirbantiems pagal autorines sutartis. Užsiimantys individualia veikla pagal pažymėjimą ar verslo liudijimą asmenys PSD įmokas moka atskirai.
„Neapgalvotas PSD taikymas sukėlė daug nepatogumų. Tenka spręsti problemas, kai studentai, studijuojantys ne ES valstybėse, turi pristatyti dokumentus į artimiausias ambasadas arba į Lietuvos institucijas. Tam būtinos didelės išlaidos ne tik apostilėms, bet ir papildomoms kelionėms į Lietuvą arba artimiausias ambasadas, kurios dažnai yra kitose valstybėse ar regionuose, nei studentų studijų vietos. Tais atvejais, kai studentų duomenys yra nepateikti ligonių kasoms, studentai yra priversti vykti į savo teritorines kasas ir pateikti daugybę dokumentų, patvirtinančių, jog jie tikrai studijuoja“, – teigia A. Mark.
LSAS kreipiasi į LR Seimo pirmininkę ir LR Ministrą pirmininką ir ragina skubos tvarka keisti Sveikatos draudimo įstatymą arba stabdyti atitinkamų jo dalių galiojimą, kadangi šis įstatymas iki šiol nėra suderintas su Mokslo ir studijų įstatymu.
„Pagal Mokslo ir studijų įstatymą šiais metais studijas pradėję studentai studijuoja nuolatine arba ištęstine, o iki 2009 m. įstojusieji – dienine, vakarine arba neakivaizdine studijų forma. Tačiau Sveikatos draudimo įstatyme valstybės apdraustų socialinių grupių sąraše yra nurodyti tik dieninio skyriaus studentai. Tokiu atveju PSD gali tekti susimokėti studentams, kurių, dėl valdžios įstaigų neatidumo, studijų forma nepaminėta Sveikatos draudimo įstatyme. Tai būtina kuo skubiau suderinti arba stabdyti atitinkamų Sveikatos draudimo įstatymo nuostatų galiojimą, kadangi įstatyme “pamirštų” studentų yra beveik 40 tūkstančių“, - sako A. Mark.
Studentus, kuriems kyla klausimų dėl galimai nepagrįstai priskaičiuoto PSD mokesčio, kviečiame kreiptis į Valstybinę mokesčių inspekciją arba į Lietuvos studentų atstovybių sąjungą. Studentai taip pat raginami sekti naujienas dėl galimų teisės aktų pakeitimų, susijusių su PSD apskaičiavimo ir mokėjimo tvarka.