Lietuvos aukštosioms mokykloms plečiant studentams privalomus laisvai pasirenkamus dalykus, Lietuvos studentų atstovybių sąjunga (LSAS) atkreipia dėmesį, jog didesnės galimybės studentams rinktis laisvojo pasirinkimo dalykus keltų programų patrauklumą, tačiau ši erdvė nėra pakankamai išnaudojama kai kuriose aukštosiose mokyklose ribojant pasirinkti galimus dalykus.
„Deja, bet ne visos aukštosios mokyklos išnaudoja galimybę kelti savo patrauklumą studentams ir neužtikrina visų galimybių laisvai rinktis tai, kas studentams įdomu. Kai kurios aukštosios mokyklos tik formaliai suteikia tokia galimybę, o realiai studentai gali rinktis iš vieno dalyko arba už juos yra parenkama – tokia sistema primena tarybinius laikus ir tikrai nepadeda didinti tokių aukštųjų mokyklų patrauklumo“, – sako LSAS socialinių klausimų ir akademinio proceso reikalų koordinatorė Ieva Dičmonaitė.
LR Švietimo ir mokslo ministerijos patvirtintas bendrųjų reikalavimų studijų programoms įsakymas apibrėžia, jog ne mažiau kaip 5 procentai studijų programos apimties turi būti palikta laisvai studento pasirenkamiems toje pačioje ar kitoje aukštojoje mokykloje studijų dalykams, kurie gali būti ir kitos mokslo ar meno studijų srities.
„Laisvo pasirinkimo dalykus studentai turi pasirinkti iš studijų programoje pateikto sąrašo, tačiau dar ne visos aukštosios mokyklos efektyviai sprendžia tokias problemas kaip perpildytos vietos į norimus pasirinkti dalykus, aukštųjų mokyklų administracijų parenkami dalykai, nurodymas susitarti visai grupei, kokį dalyką jie turi rinktis, arba net studentų norimų studijuoti dalykų buvimas tik „popieriuje“, realiai neturint specialistų, galinčių tokius dalykus dėstyti. Labai retai sudaromos sąlygos rinktis norimus dalykus kitose aukštosiose mokyklose“, - komentuoja I.Dičmonaitė.
LSAS kreipiasi į aukštąsias mokyklas, siūlydama atverti galimybes studentams laisvojo pasirinkimo dalykus rinktis ir kitoje aukštojoje mokykloje. Taip studentas galės rinktis tai, kas jam aktualu ir tai, kas padės gilinti su specialybe susijusias žinias. Aukštosios mokyklos taip pat turėtų užtikrinti, kad studentai galėtų rinktis bent iš kelių dalykų, kurie nesidubliuotų su pagrindinėmis paskaitomis.