Pasikeitus socialinių stipendijų skyrimo tvarkai, dalis studentų negavo, ir, kaip paaiškėjo, nebegaus išmokų už sausį. DELFI kalbinto jaunimo nuomone, žadėtos stipendijos buvo tiesiog nusuktos – iš pradžių kalbėta, kad už sausį bus sumokėtos pavasarį, o dabar paaiškėjo, kad ir tai ne visiems: tik tiems, kurie pagal daug griežtesnę tvarką, jas gaus antrą semestrą.
Studentų atstovybės aiškina, kodėl susidarė tokia situacija: 2009 metų rudenį socialinė stipendija buvo paskirta pagal dokumentą, kuris nustojo galioti 2010 metų sausio pirmąją, Vyriausybei priėmus įstatymą, pagal kurį socialines stipendijas skirsto Valstybinis studijų fondas.
„Dabar gavosi tokia situacija, kad sausį patvirtinus 2010 metų biudžetą, visi pinigai socialinėms stipendijoms pagal naują tvarką nuėjo į fondą, kartu su sausio mėnesio išmokoms skirta suma. Todėl Universitetas fiziškai neturi iš ko išmokėti sausio mėnesio socialinių stipendijų“, - rašoma socialinių stipendijų negavusiems studentams.
Tačiau pastarųjų tokie paaiškinimai neguodžia. Pasak jų, nesvarbu, kas turi mokėti stipendijas – jei jos skirtos semestrui (nuo rugsėjo iki vasario) turi būti išmokėtos.
ŠMM: situacija - unikali
Paprašyta pakomentuoti situaciją, Švietimo ir mokslo ministerijos Ekonomikos departamento direktorė Eglė Radėnienė ją pavadino „unikalia, nes keitėsi Mokslo ir studijų įstatymas, o tuo pačiu ir visas reglamentavimas“.
„Visiems buvo aišku, kad nuo 2010 metų bus nauja tvarka, nauji kriterijai. Tam, kad sausio mėnesį, kuris dar nepriklauso naujam semestrui, socialiai jautriausi žmonės neliktų be paramos, buvo nutarta, kad pagal naują tvarką atrinkti studentai gaus pinigus ir už sausio mėnesį“, - DELFI sakė E. Radėnienė.
Paklausta, ar tai, kad kai kurie studentai už sausį vis dėlto negavo socialinių stipendijų yra pačių aukštųjų mokyklų problema, ministerijos atstovė sakė: „taip tikriausiai ir yra, nes stipendijas skyrė pačios aukštosios mokyklos ir turėjo akcentuoti, kad studentai jas gaus iki sausio.
Pražiopsojo patys universitetai?
„Man tik kyla klausimas, kas jiems (studentams – DELFI) žadėjo, kad ir sausio mėnesį gaus stipendijas, nes ankstesnis nutarimas galiojo iki sausio 1 dienos ir buvo žinoma, kad paskui viskas keisis. Gal kai kurios aukštosios mokyklos apsižiopsojo ar tiesiog tai pražiūrėjo“, - sakė ŠMM atstovė, pridurdama, jog skirti socialines stipendijas ne tik skurdžiausiai gyvenantiems buvo aukštosios mokyklos sprendimas, o ne valstybės įsipareigojimas.
„Darbo grupė nutarė, kad, pvz., vaikų auginimas nebebus kriterijus skirti socialinę stipendiją, nes vaikus gali auginti ir turtingi studentai ar vienas iš jų gerai uždirbti, tad socialines stipendijas nutarta skirstyti tik pagal pajamas“, - aiškino ministerijos Ekonomikos departamento direktorė.
Nedomina kompensacijos
Studentų teigimu, įsigaliojus naujai tvarkai, į valstybės paramą galės pretenduoti tik „gyvenantys kraupiose sąlygose“.
Studentų atstovybės išplatino informaciją, kurioje pabrėžė, jog studento šeimai teikiamos kompensacijos už šildymą, šaltą, karštą vandenį, kietą kurą ir dujas nebebus pagrindas gauti socialinę studento stipendiją.
Paramą numatoma teikti tik neįgaliesiems, globotiniams ir našlaičiams bei šeimų, gaunančių ar turinčių teisę į socialinę paramą, vaikams.
Socialinės stipendijos nebegalės prašyti ir studentai, turintys daugiau nei vieną akademinę skolą ar išėjusieji akademinių atostogų.
Tačiau, pristatydama naują socialinių stipendijų skyrimo tvarką, Švietimo ir mokslo ministerija pabrėžė, jog valstybės parama galės naudotis platesnis studentų ratas.
Remia privačių mokyklų studentus
Paprašytas pakomentuoti šį teigimu, ŠMM Studijų, mokslo ir technologijų departamento universitetinių studijų skyriaus vyriausiasis specialistas Rimvydas Labanauskis DELFI teigė, jog informacija apie platesniam studentų ratui prieinamas socialines stipendijas reiškia ne ką kita, o kad nuo pavasario semestro jomis galės naudotis ne tik valstybinių, bet ir nevalstybinių aukštųjų mokyklų studentai ir ne tik dienines, bet ir kitas studijų formas pasirinkęs jaunimas, gaunantis valstybės finansavimą ir už studijas mokantis savo lėšomis.
Ministerijos atstovas dideliu laimėjimu pavadino tai, kad sunkmečiu pavyko nesumažinti socialinės stipendijos dydžio, kuris šiuo metu siekia 390 litų.
Siūlo mažinti skatinamųjų stipendijų skaičių
Švietimo ir mokslo ministerija siūlo, kad aukštosios mokyklos skatinamąsias stipendijas skirtų tik 3-5 proc. geriausiai besimokančių studentų. Tokiu atveju šių stipendijų dydis galėtų siekti 400-800 litų.
Lėšos skatinamosioms stipendijoms pervedamos aukštosioms mokykloms pagal valstybės finansuojamų studentų skaičių. Skatinamųjų stipendijų dydį ir skyrimo tvarką nusistato kiekviena aukštoji mokykla.
Socialines stipendijas centralizuotai administruos Valstybinis studijų fondas. ŠMM teigimu, iš aukštųjų mokyklų ši funkcija bus perimta iki 2011 metų.