Lietuvos studentų atstovybių sąjunga (LSAS) pakartotinai siūlo atskirti studentų gaunamas stipendijas nuo bendrų šeimos pajamų ir neskaičiuoti jų į bendrą šeimos apyvartinių lėšų sumą. Atitinkami siūlymai perduoti LR Prezidentei, Seimo pirmininkei, ministrui pirmininkui bei kitoms atsakingoms institucijoms.
LSAS primena, jog pagal dabar galiojančias teisės aktų nuostatas į šeimos pajamas įskaičiuojamos visos gaunamos pajamos, tame tarpe ir studento gaunama skatinamoji stipendija už gerus mokymosi rezultatus bei studento išvykimui studijoms pagal tarptautines mainų programas skirta stipendija.
„Studentai, priskirtini socialiai remtinoms šeimoms, susiduria su finansinėmis problemomis, kai, dėl į šeimos pajamas įskaičiuojamų studento gaunamų stipendijų, šeima netenka teisės gauti piniginę socialinę paramą. Daugumoje užsienio šalių stipendijos nėra įskaičiuojamos į bendras šeimos pajamas, kadangi stipendija yra suvokiama kaip studijuojančio asmens skatinimas, o ne visos šeimos rėmimas“,- teigia LSAS prezidentas Arūnas Mark.
LSAS atkreipia dėmesį, kad stipendijos yra skiriamos konkrečiam studentui už jo studijų rezultatus arba suteikiant galimybes išvykti mokytis pagal tarptautines programas ir, dažnu atveju, gaunamų stipendijų priskyrimas visoms šeimos pajamoms užkerta galimybę šeimai gauti skiriamą socialinę pašalpą, nors realiai jos finansinė padėtis nepagerėja – pagal tarpžinybines programas išvykstantiems studentams suteikiama stipendija yra skirta dalinai padengti su studijomis užsienyje susijusias išlaidas.
„Įstatymo pakeitimo siūlymą inicijavo studentų kreipimaisi, kuomet išvykusiems pagal ERASMUS mainų programą studijuoti į užsienį studentams skirtos stipendijų lėšos ir studentų gaunamos nedidelės skatinamosios stipendijos buvo įskaičiuotos į šeimos pajamas, todėl iš jų buvo ne tik atimta galimybė gauti socialinę stipendiją, tačiau pasitaikė ir atvejų, kuomet studentų gautos stipendijos užkirto kelią visai šeimai gauti socialinę paramą“, - susidariusią situaciją komentuoja A.Mark.
Įstatymo pakeitimas sudarytų palankesnes sąlygas studentams iš socialiai remtinų šeimų siekti geresnių studijų rezultatų, užtikrintų didesnį studijų prieinamumą asmenims iš socialiai pažeidžiamų asmenų grupės, didintų studijų finansavimui skiriamų lėšų panaudojimo efektyvumą.