Šiandien naujus mokslo metus Vilniuje pradeda beveik 140 mokyklų. Sostinės bendrojo lavinimo mokyklose mokysis daugiau kaip 80 tūkst. moksleivių, iš jų apie 5,5 tūkst. pirmokų.
Rugsėjo 1-ąją duris atvėrė 116 Savivaldybės įsteigtų ir 9 nevalstybinės bendrojo lavinimo mokyklos, du bendrojo lavinimo konsultaciniai mokymo centrai, skirti ligoninėse besigydančių vaikų mokymui, keturios neįgalių vaikų ugdymui įsteigtos specialiosios ugdymo įstaigos, šešios suaugusiųjų švietimo įstaigos. Mieste taip pat veikia pedagoginė-psichologinė tarnyba.
Savivaldybės įsteigtos bendrojo lavinimo mokyklos – tai 16 gimnazijų lietuvių, rusų ir lenkų mokomosiomis kalbomis, 49 vidurinės mokyklos lietuvių, rusų, lenkų ir baltarusių mokomosiomis kalbomis, po 17 pagrindinių ir pradinių mokyklų, 15 mokyklų-darželių, 2 jaunimo mokyklos. Vadovaujantis pasauline praktika, atskiros specialiųjų poreikių vaikų klasės suformuotos Vilniaus „Versmės“ vidurinėje mokykloje bei „Spindulio“, Žygimanto Augusto ir „Medeinos“ pradinėse mokyklose.
Siekiant patenkinti suaugusiųjų švietimo poreikius ir realizuoti suaugusiųjų tęstinio mokymo galimybes, Vilniaus mieste įsteigtos ir veikia 6 suaugusiųjų švietimo įstaigos. Dirbančiam 16–17 metų jaunimui keturiose Vilniaus vidurinėse mokyklose įsteigtos suaugusiųjų ir jaunimo pamaininės klasės, Vilniaus Ozo vidurinėje mokykloje įkurtos nuotolinio mokymo klasės.
Keletas Vilniaus miesto ugdymo įstaigų mokslo metus pasitinka pertvarkytos. Pavyzdžiui, Antano Vienuolio gimnazija suskaidyta į dvi mokyklas: Vytauto Didžiojo gimnaziją, komplektuojančią 9–12 klases, ir Antano Vienuolio pagrindinę mokyklą, skirtą 1–10 klasių mokinių ugdymui. „Ąžuolo“ vidurinė mokykla reorganizuota į pagrindinę mokyklą, komplektuosiančią 1–10 klases, „Žiburio“ darželis-mokykla pertvarkyta į „Žiburio“ pradinę mokyklą. Svarstomas tolesnis sostinės mokyklų pertvarkos planas 2005–2012 metų laikotarpiui, su juo galima susipažinti Savivaldybės interneto svetainėje www.vilnius.lt.
Vilniuje nuolat siekiama gerinti mokymosi sąlygas. Šiemet pastatytas „Vilnies“ pagrindinės mokyklos priestatas. Trylika sostinės mokyklų, dalyvaujančių Mokyklų tobulinimo programoje, gavo naujų mokyklinių baldų.
Šiemet buvo parengti mokyklų pastatų atnaujinimo projektai, pateiktos paraiškos ES fondų paramai gauti. Pagal Lietuvos 2004-2006 m. bendrojo programavimo dokumento 1.2 priemonę „Energijos tiekimo stabilumo, prieinamumo ir didesnio energetikos efektyvumo užtikrinimas“, kurią kuruoja LR ūkio ministerija ir Lietuvos verslo paramos agentūra, buvo pateiktos 28 švietimo įstaigų (15 darželių ir 13 mokyklų), priklausančių Vilniaus miesto savivaldybės reguliavimo sričiai, paraiškos.
Iš pateiktų paraiškų paramą gavo tik Vilniaus licėjus (gauta paramos suma – beveik 1,9 mln. Lt). Vilniaus lopšelio-darželio „Pasaka“, Žemynos gimnazijos ir Emilijos Pliaterytės pagrindinės mokyklos paraiškos yra įtrauktos į rezervinių paraiškų sąrašą. Šios paraiškos buvo įvertintos teigiamai, tačiau Energetikos projektų atrankos komitetas nusprendė „dėl lėšų trūkumo atidėti rekomendacijų priėmimą dėl paramos skyrimo kitoms teigiamai įvertintoms paraiškoms, įtraukti jas į rezervinių paraiškų sąrašą ir skirti joms paramą atsiradus galimybei“.