Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) siūlo, kad studentai, kurie, pasimokę valstybės finansuojamose vietose, studijas meta arba iš jų iškrenta dėl nepažangumo, valstybei pinigus už studijas turėtų grąžinti ne po pirmojo, o po antrojo ir vėlesnių semestrų. Dėl to dar turės apsispręsti Vyriausybė.
Pagal pirminį ŠMM sumanymą buvo numatyta iš metusių studijas arba iškritusių iš aukštosios mokestį imti iškart. Pasak švietimo ir mokslo viceministrės Nerijos Putinaitės, po svarstymų nuspręsta pirmą semestrą palikti laisvą – už valstybės finansuojamas studijas reikalauti susimokėti tik po antro.
„Pirmasis semestras, galima sakyti, yra dar ieškojimo semestras. Gal iš tikrųjų žmogus supras, kad ne ten įstojo. Nors matome ir neigiamus variantus – galbūt taip truputį gali mažėti žmonių, kurie renkasi, atsakomybė“, - DELFI sakė N. Putinaitė.
Vyriausybės nutarime numatyta, kad metę studijas arba iškritę dėl nepažangumo turės susimokėti už vieno semestro studijas. Atsižvelgiant į tai, kad kai kurios studijos labai brangios, kainuoja keliolika tūkstančių per metus, nustatyta maksimali mokesčio riba.
Bakalaurams ji sieks ne daugiau kaip 30 bazinių socialinių išmokų (BSI), magistrantams – 50 BSI, doktorantams – 70 BSI. Šiuo metu BSI sudaro 130 litų.
Numatoma, kad Vyriausybės nutarimas įsigalios nuo kitų metų vasario.
Valstybės biudžeto lėšų, skirtų studijų kainai valstybės finansuojamose studijų vietose apmokėti, arba jų dalies grąžinimą į valstybės biudžetą administruos Valstybinis studijų fondas.