Jau buvo skelbta, kad į valstybės lėšomis apmokamas studijų vietas universitetuose pakviesti 11 566, kolegijose – 8 298 asmenys. Užsienyje vidurinį išsilavinimą įgijusiems asmenims buvo numatyta skirti 100 studijų krepšelių (50 į universitetus ir 50 į kolegijas). Kaip gi sekėsi gauti šiuos krepšelius ir ką studijuoti rinkosi tie, kas vidurinio mokslo baigimo dokumentus gavo ne Lietuvoje?
Norint studijuoti Lietuvoje, užsienyje įgytas vidurinis išsilavinimas turi būti įvertintas Studijų kokybės vertinimo centre (SKVC).
23 proc. iš 369 asmenų, kurių kvalifikacijas įvertino SKVC, pretendavo į valstybės lėšomis finansuojamas vietas.
Stojantieji daugiausiai rinkosi universitetines studijų programas (jų nurodyta virš trijų šimtų), mažiau kolegines (jų nurodyta virš šimto). Vien tik kolegines studijų programas pasirinko 17 proc. asmenų. Keli asmenys pasirinko tik vieną studijų programą.
Į pirmuoju prioritetu pasirinktą studijų programą pakviesta 70 proc., į antruoju prioritetu – 8 proc., į trečiuoju ir žemesniu prioritetu – 6 proc. Į jokią studijų programą nepakviesta 12 proc. To priežastis – surinktas konkursinis balas yra žemesnis nei nustatytas minimalus (10 balų stojant į universitetines ir 8 balai stojant į kolegines studijų programas). Pora asmenų pakviesta į studijų programas, kurios nebus vykdomos, kadangi jas pasirinko nepakankamas skaičius būsimų studentų. Net 20 proc. visų pretendavusių į valstybės finansuojamas studijų vietas nurodė tik mokamas vietas.
Lietuvių kilmės užsieniečių (jie sudarė trečdalį pretendavusių į valstybės finansuojamas vietas šios kategorijos abiturientų), pasirinkimai iš esmės nesiskiria nuo visos grupės pasirinkčių. Jie taip pat pirmenybę teikė universitetinių studijų programoms. Iš visų jų nurodytų studijų programų koleginės programos sudaro tik vieną ketvirtadalį.
Net trečdalis lietuvių kilmės užsieniečių pasirinko tik vieną studijų programą, 8 proc. – tik kolegines programas. Į pirmuoju prioritetu nurodytą studijų programą pakviesta 83 proc. visų lietuvių kilmės užsieniečių, į antruoju – 8 proc. Į jokią studijų programą nepakviesta pora asmenų. To priežastis – surinktas konkursinis balas yra žemesnis nei nustatytas minimalus.
Per šiuos metus, iki liepos 25 d. SKVC įvertino 369 vidurinio mokslo kvalifikacijas. Iš jų 1 proc. įvertinta neigiamai, t.y. nustatyta, kad užsienyje įgytas vidurinis išsilavinimas iš esmės skiriasi nuo Lietuvoje teikiamo vidurinio išsilavinimo.
Įvertintos kvalifikacijos yra net iš 36 pasaulio valstybių. 80 proc. kvalifikacijų kilmės regionas – Europa, 12 proc. – Azija, 3 proc. – Afrika. Pirmą kartą įvertintas išsilavinimas, įgytas Afganistane, Bangladeše, Ganoje, Irane, Kuveite, Japonijoje, Nepale.