Per artimiausius metus bendriems Lietuvos mokslo ir verslo projektams bus paskirstyta virš 1 mlrd. litų. Siekiant skatinti mokslo, studijų ir verslo bendradarbiavimą ir užtikrinti, kad ES struktūrinių fondų parama būtų panaudota kuo efektyviau, operatyviai rengiamos Jungtinės tyrimų programos.
Švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius patvirtino Jungtinių tyrimų programų rengimo ir įgyvendinimo aprašą. Jungtines tyrimų programas bus parengtos keturiuose verslui imliuose sektoriuose: gamtos išteklių ir žemės ūkio; biomedicinos ir biotechnologijų; medžiagų mokslo, fizikinių ir cheminių technologijų; inžinerijos ir informacinių technologijų.
Švietimo ir mokslo ministras birželio pabaigoje jau yra patvirtinęs Integruotų mokslo, studijų ir verslo slėnių projektų sąrašą, o liepos pradžioje – Nacionalinių kompleksinių programų sąrašą. Iš Švietimo ir mokslo ministerijos administruojamų ES struktūrinių fondų paramos ir valstybės biudžeto keturiolikai slėnių projektų paskirstyti 844,35 mln. Lt., dešimčiai nacionalinių kompleksinių programų – 168,40 mln. Lt.
Jungtinėmis tyrimų programomis siekiama efektyviai koordinuoti mokslo ir verslo projektų finansavimą ir veiksmingai panaudoti jų rezultatus. Jas vykdant bus kuriami tarptautinėje erdvėje konkurencingi mokslo ir verslo bendradarbiavimo centrai ir mezgami partnerystės ryšiai su pasaulinio lygio mokslo ir verslo institucijomis. Jungtinių tyrimų programų tikslas – pritraukti geriausius mokslininkus ir specialistus, skatinti spartų tarptautinėje erdvėje konkurencingų įmonių radimąsi, užtikrinti inovacijų ir aukštųjų technologijų diegimą į Lietuvos ūkį.
„Efektyvus ES lėšų panaudojimas mokslo, studijų ir verslo bendradarbiavimui skatinti įgalins mūsų šalį iš kelkraščio išeiti į aukštųjų technologijų greitkelį“, - sako švietimo ir mokslo viceministrė Nerija Putinaitė.
Po dvejų metų numatoma vertinti slėnių projektų ir nacionalinių kompleksinių programų pasiekimus ir skirti daugiau lėšų geriausiems. Projektų vykdymą kontroliuos stebėsenos grupė, sudaryta iš ekspertų, atrinktų viešo tarptautinio konkurso keliu. „Numatytas finansuojamų projektų priežiūros mechanizmas leis daugiausiai lėšų skirti geriausiems projektams ir mokslininkams“, - sako švietimo ir mokslo viceministrė Nerija Putinaitė.
Švietimo ir mokslo viceministrė pabrėžia, kad priimti finansavimo sprendimai atvers naujas galimybes ne tik mokslininkams, bet ir studentams, doktorantams – jaunajai kartai, kuri turės galimybę naudotis naujomis laboratorijomis, gauti grantus studijoms ir stažuotėms, atlikti podoktorantūrinius tyrimus. Per Tyrėjų karjeros programą mokslininkams ir jauniesiems tyrėjams atiteks 500 mln. litų.
Planuojama, kad bendra 2007-2013 metų ES parama Lietuvos mokslui ir tyrimams iš viso sieks virš 2 milijardų litų.