Daugiau nei trisdešimt jaunųjų mokslininkų liepos 9-12 dienomis sodyboje „Namija“ (Klevinės k., Trakų raj.) dalyvavo Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjungos (LJMS) surengtoje mokslo stovykloje „Idėjų kalvė 2009“, kurios pagrindinis tikslas – paskatinti įvairių sričių jaunųjų mokslininkų tarpusavio bendravimą ir bendradarbiavimą. Tai jau penktoji LJMS organizuojama tokio pobūdžio stovykla.
„Džiugu, kad ši stovykla jau tapo tradiciniu mūsų sąjungos renginiu. Kasmet susirenkantis gausus jaunųjų mokslininkų būrys ir „Idėjų kalvės“ metu vykstančios gyvos diskusijos rodo, kad toks renginys yra reikalingas“, - teigia LJMS pirmininkė dr. Vilma Petrikaitė.
LJMS į stovyklą-seminarą sukvietė jaunuosius mokslininkus iš įvairių mokslo ir studijų įstaigų: iš Vilniaus universiteto, Kauno technologijos universiteto, Kauno medicinos universiteto, Lietuvos kūno kultūros akademijos, Lietuvos energetikos instituto, Botanikos instituto ir kt. Taip pat dalyvavo tyrėjai iš verslo sektoriaus - atstovai iš UAB „Geozondas“, UAB „Ekologiniai projektai“ ir UAB „Visagino atominė elektrinė“. Į renginį atvyko ir du doktorantai iš Latvijos bei Lietuvoje besistažuojantis doktorantas iš Turkijos.
Pagrindinė renginio organizatorė Reda Grigutytė pasidžiaugė itin dideliu dalyvių aktyvumu - stovyklos-seminaro metu pristatyta net penkiolika pranešimų. Nuostabios gamtos apsuptyje jaunieji mokslininkai dalijosi moksline patirtimi, pasakojo apie savo darbuose gvildenamas problemas, ieškojo jų sprendimo būdų, išsakė lūkesčius dėl tolimesnės tyrimų eigos. Nagrinėtos pačios įvairiausios temos: lapų ekstraktų įtaka dumbliams, teigiama ir neigiama nanodalelių įtaka žmogaus gyvenimui ir ekosistemai, atominių elektrinių sauga ir ekstremalių įvykių analizė, duomenų suliejimo metodai ir jų taikymas daugiaparametrinų matavimų analizei ir diagnostikai, elektroninė rankos padėties sekimo erdvine rega sistema, diferencialiniai uždaviniai su nelokaliosiomis sąlygomis, baltymų – ligandų sąveika aukštame slėgyje, nauji radiolokacijos taikymai, zebražuvės panaudojimas Parkinsono ligos tyrimuose ir kt.
„Ši stovykla Lietuvoje ir užsienyje mokslinius tyrimus vykdantiems tyrėjams buvo puiki proga ir kartu iššūkis savo darbus pristatyti paprasta, ne vien tos srities specialistams suprantama kalba“, - pasidalijo savo mintimis Reda Grigutytė.
Renginio metu taip pat dalyvavo penki kviestiniai lektoriai. Medicinos ir farmacijos istorijos muziejaus direktorius, vaistininkas dr. Tauras Mekas visus sudomino savo pranešimu „Vaistininkystės keliai ir klystkeliai“, papasakojęs apie įvairių vaistų panaudojimą ir jų teikiamą naudą bei galimą žalą žmogaus organizmui. UAB „Visagino atominė elektrinė“ Saugos ir licencijavimo kompetencijos centro vadovas dr. Gintautas Klevinskas renginio dalyviams papasakojo apie atominės elektrinės statymo paruošiamuosius darbus, panagrinėjo galimą atominės elektrinės poveikį ją supančiai aplinkai. Profesorius Rimantas Jankauskas pranešime „Mityba akmens amžiuje“ atskleidė lietuvių mitybos įpročius žiloje senovėje ir paaiškino, kaip tokie tyrimai atliekami. Apie daugeliui rūpimą mokslo darbų kaip intelektinės nuosavybės apsaugą papasakojo teisininkas Andrej Rudanov. Filosofijos doktorantas Kęstas Kirtiklis skaitė pranešimą apie socialinių tyrimų metodologijos pasirinkimą kaip vertybinį sprendimą.
Dalyviai pabrėžė, kad stovykla buvo naudinga. Klausimai, pasiūlymai, kilusios diskusijos paskatino iš kitos perspektyvos pamąstyti apie vykdomus tyrimus bei praplėsti žinių akiratį. Be mokslinių diskusijų stovyklos dalyviai taip pat žaidė tinklinį ir futbolą, šnekučiavosi prie laužo, šoko bachatą. Tai dar labiau sustiprino užsimezgusias pažintis, kurios pasitarnaus sprendžiant tiek dabarties, tiek ir ateities klausimus.
Mokslinė stovykla „Idėjų kalvė 2009“ yra Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjungos vykdomo projekto „Jaunųjų mokslininkų tinklo plėtra“ dalis. Projektą finansuoja Islandija, Lichtenšteinas, Norvegija pagal EEE ir Norvegijos finansinius mechanizmus.