Dėl grumtynių su vėžiu egzaminų nelaikiusi Vilniaus pedagoginio universiteto (VPU) studentė tvirtina turėjusi susimokėti už dėl ligos nelaikytus egzaminus. Jos nuomone, kasmet vėžiu nesuserga daug studentų, tad universitetas galėjęs mokesčio neimti. VPU aiškina atsižvelgęs į studentės prašymą ir padaręs 25 proc. nuolaidą. Studentų atstovai įsitikinę, kad į vėžiu sirgusios studentės atvejį pažiūrėta formaliai.
Lina (vardas pakeistas, pavardė DELFI žinoma) neakivaizdžiai studijavo VPU Pedagogikos ir psichologijos fakulteto Vaikystės studijų katedroje. Praėjusių metų vasarį per sesiją ji pasijuto blogai, tad nors sesijos paskaitose lankėsi, egzaminų laikyti nebegalėjo.
„Nuėjau pas gydytoją, jis nusiuntė į onkologinį, o ten pasakė diagnozę. Daugiau apie nieką negalvojau, tik kaip testamentą parašyti ir kur žemę užsisakyti. Man jau ne mokslai buvo galvoje“, - pasakoja Lina.
Laimė, gydymas praėjo gerai, pakartotiniai tyrimai taip pat parodė gerėjimą. Moteriai teko atlaikyti chemoterapiją ir narkozes. Spalį ji susigriebė norinti baigti mokslus. Į VPU Lina aiškina pristačiusi gydytojo pažymą dėl praleistų egzaminų ir paprašiusi sumažinti mokestį už egzaminų laikymą.
„Rašiau, kad vyras neteko darbo, šeimoje du nepilnamečiai vaikai, kad vėžio gydymui reikia brangių vaistų“, - pasakoja Lina. Po keleto mėnesių ji tikina gavusi atsakymą, jog jai suteikiama 25 proc. nuolaida.
Už 5 laikytus egzaminus studentei reikėjo mokėti po 65 Lt, dar 260 Lt kainavo diplominio darbo rašymas. Iš viso teko susimokėti 585 Lt. „Iš šalies pasižiūrėjus suma nėra didelė, bet jie spyriojasi. Kai vaistai tiek kainuoja, tai man brangu. Kaip galiu mokėti už skolas, jei pernai negavau prekės – niekas manęs neegzaminavo, man laiko neskyrė ”, - klausė pašnekovė.
Ji aiškina neprašiusi padaryti nuolaidos mokesčiui už semestro studijas – 1015 Lt susimokėjusi pati.
Lina sako, kad nesusimokėjusi už egzaminus negalėjo nei priduoti darbų, nei laikyti egzaminų. Visgi ji išsilaikė skolas, valstybinį egzaminą ir parašė diplominį darbą. Birželio pabaigoje laukia maloniausia dalis – diplomų teikimas.
Pašnekovė tikina apsilankiusi ir pas VPU prorektorių, kur esą sužinojo, kad kiekvienu atveju dėl mokėjimų sprendžia fakultetas. „Aiškinau, kad kasmet vėžiu nesuserga po 10-20 studentų, klausiau, ar jie negalėtų visos sumos kompensuoti. Man paaiškino, kad atlyginimai dėstytojams jau išmokėti“, - sakė ji.
„25 proc. nuolaida irgi nėra taip jau mažai, tačiau visas universitetas galėjo atjauta apgaubti. Jeigu aš būčiau mirusi, jie būtų turėję mano šeimai grąžinti visą įmokėtą sumą. Juk prekės žmogus būtų negavęs“, - kalbėjo moteris.
VPU: mokestį sumažinome
VPU Pedagogikos ir psichologijos fakulteto dekanas Juozas Žilionis situaciją aiškina kiek kitaip. DELFI atsiųstame atsakyme teigiama, kad studentė baigiamąjį pedagogikos ir psichologijos egzaminą turėjo laikyti 2007 m. rugsėjo mėnesį, tačiau egzaminas pagal jos prašymą dėl šeiminių aplinkybių buvo atidėtas iki 2008 metų kovo. Pasak J. Žilionio, 2008 m. kovą studentė šio egzamino neišlaikė.
Dekano teigimu, studentė rašė prašymą perlaikyti baigiamąjį pedagogikos ir psichologijos egzaminą, kuris turėjo vykti 2009 m. kovą. Už egzamino perlaikymą reikėjo mokėti 260 Lt. Šią sumą studentė sumokėjo, prašymo atleisti nuo mokesčio nepateikė ir egzaminą išlaikė.
Kaip rašoma VPU atsakyme, 2009 m. kovą studentė parašė prašymą dekanui dėl sunkios finansinės padėties ir ligos sumažinti mokestį už dešimto semestro studijas ir likusius įsiskolinimus (17 kreditų) bei bakalauro darbo gynimą. Šis mokestis sudarė 2353 Lt, jis buvo sumažintas 25 proc. J. Žilionis teigia, kad dėl to studentei reikėjo mokėti ne 1764 Lt, o 1351 Lt.
Į klausimą, ar nebuvo galimybės iš vėžiu sirgusios studentės neimti pinigų už egzaminų laikymą, VPU fakulteto dekanas neatsakė.
LSAS: į studentės atvejį pažiūrėta formaliai
Pasak Lietuvos studentų atstovybių sąjungos (LSAS) prezidentės Indrės Vareikytės, studentai turėtų žinoti, kad sesijos metu susirgus ir negalint laikyti egzaminų bei turint gydytojo pažymą, reikėtų kreiptis į dekanatą, kuris privalo sudaryti galimybes atidėti sesiją.
Jei studentas nepateikia gydytojo pažymos, jam už neišlaikytus egzaminus gali būti įskaitomos skolos, už skolų laikymą iš studento prašoma sumokėti papildomas įmokas. Kiekvienoje aukštojoje mokykloje egzaminų atidėjimo tvarka ir papildomų mokesčių rinkimas apibrėžiamas studijų nuostatuose. Išimtinius atvejus, kada studentą galima atleisti nuo mokesčio už skolų perlaikymą, nagrinėja aukštosios mokyklos fakulteto taryba.
„Nagrinėjant šios studentės atvejį akivaizdu, jog ji egzaminų laikyti laiku negalėjo dėl labai rimtos ligos ir į administraciją kreipėsi su prašymu bent iš dalies sumažinti mokestį už atidėtų egzaminų perlaikymą. Universitetas studentei pritaikė formalias nuostatas neatsižvelgdamas, jog studentės prašyme nurodyta situacija yra labai sudėtinga ir negali būti prilyginama paprastam prašymui atidėti sesiją, o studentės prašoma nemokėti suma yra simbolinė“, - sako I. Vareikytė.
LSAS nuomone, panašūs atvejai turėtų būti nagrinėjami individualiai, o aukštoji mokykla tokiose situacijose galėtų padaryti išimtį - norėtųsi, jog į studentą būtų žiūrima kaip į akademinės bendruomenės narį, ne tik kaip į papildomų pajamų šaltinį.