Švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius teigia, kad atšaukti patvirtintą abiturientų eilės „studijų krepšeliams“ gauti sudarymo tvarką nėra jokio teisinio pagrindo, o raginimai keisti taisykles jau vykstant priėmimui kenkia abiturientams ir viešam interesui.
„Tiek bandymai jau prasidėjus reformai keisti „studijų krepšelių“ paskirstymo tvarką, tiek raginimai Seimui nutarimu kreiptis į Konstitucinį teismą dėl Mokslo ir studijų įstatymo yra destruktyvūs, savanaudiški veiksmai. Tokiais pareiškimais siekiama ne apginti abiturientų interesus, o atvirkščiai – jiems pakenkti. Abiturientų priėmimas į aukštąsias mokyklas pagal naująją tvarką jau vyksta ir jį stabdyti nėra jokio teisinio pagrindo. Raginčiau politikus atidžiau apsvarstyti viešą visuomenės interesą prieš imantis tokių veiksmų ir keliant nereikalingą sumaištį,“ – sako ministras G. Steponavičius.
Seimo narys Julius Sabatauskas pirmadienį, birželio 15 d., pranešė, kad kreipsis į Vyriausiąjį administracinį teismą su prašymu išaiškinti, ar švietimo ir mokslo ministro gegužės 14d. pasirašytas „Geriausiai vidurinio ugdymo programą baigusiųjų eilės sudarymo 2009 metais tvarkos aprašas“ atitinka Mokslo ir studijų įstatymą.
G. Steponavičius atkreipia dėmesį, kad priėmimą į aukštąsias mokyklas ir finansavimo paskirstymą geriausiai mokyklas baigusiems abiturientams reglamentuoja du skirtingi Mokslo ir studijų įstatymo straipsniai.
„Įstatymas numato, kad abiturientų eilė „studijų krepšeliams“ gauti sudaroma Švietimo ir mokslo ministerijos nustatyta tvarka. Eilės sudarymo principai šiemet buvo nustatyti nepažeidžiant jokių teisės aktų ir kiek įmanoma labiau atsižvelgiant į galiojančią priėmimo tvarką bei abiturientų interesus,“ – sako G. Steponavičius.
Abiturientų eilės sudarymą ir valstybės finansavimo paskirstymą apibrėžia Mokslo ir studijų įstatymo 70 straipsnis. Tuo tarpu priėmimą į aukštąsias mokyklas apibrėžia 52 str. 1 dalis, kuri įpareigoja aukštąsias mokyklas prieš dvejus metus nustatyti ir paskelbti konkursinius mokomuosius dalykus, konkursinio balo sudarymo principus, mažiausią stojamąjį balą ir kitus kriterijus – tą aukštosios mokyklos yra padariusios prieš dvejus metus bendru sutarimu ir šiemetinės priėmimo sąlygos tam neprieštarauja.
„Priėmimo sąlygose prieš dvejus metus nurodyti konkursiniai dalykai šiemet nesikeitė,“ – sako G. Steponavičius.
Šiuo metu vyksta pakartotinė brandos egzaminų sesija. Priėmimas į aukštąsias mokyklas pagal naująją Mokslo ir studijų įstatyme numatytą tvarką prasidėjo gegužės 19 d. ir tęsis iki liepos pabaigos, kuomet paaiškės, kurie studentai gauna valstybės finansavimą.