Šiemet pirmą kartą suteikiamos penkios Lietuvos valstybės finansuojamos II pakopos studijų vietos piliečiams, atvykusiems iš Rytų Europos ir Pietų Kaukazo. Šios paramos skyrimo tikslai – sudaryti galimybes aukštosioms mokykloms pritraukti geriausius kitų šalių piliečius studijuoti Lietuvoje, paremti valstybių partnerių plėtrą.
Sąlygas, kaip jiems gali būti finansuojamos II pakopos studijos Lietuvoje, nustato švietimo ir mokslo ministro Gintaro Steponavičiaus bei užsienio reikalų ministro Vygaudo Ušacko pasirašytas įsakymas „Dėl paramos teikimo 2009 m. į antrosios pakopos studijų programas Lietuvos aukštosiose mokyklose priimtų užsienio šalių piliečių studijoms, įgyvendinant nacionalinę vystomojo bendradarbiavimo politiką“.
Į valstybės finansuojamas antrosios pakopos studijas bus priimami ne daugiau kaip 5 asmenys iš Baltarusijos, Moldovos, Ukrainos, Armėnijos, Azerbaidžano ir Gruzijos. Dėl šių magistrantūros studijų vietų jie turės konkuruoti kartu su visais stojančiaisiais.
Užsieniečiai, atvykę iš šių šalių, turintys bakalauro kvalifikacinį laipsnį ir pretenduojantys gauti studijų krepšelį, iki nustatytos datos Švietimo ir mokslo ministerijai turi pateikti prašymą ir bakalauro kvalifikacinį laipsnį liudijančius dokumentus. Aukštoji mokykla, kurią jie pasirinko, gavusi užsieniečio prašymą, apskaičiuos konkursinį balą į pageidaujamą studijų programą, taip pat šio konkursinio balo ir į tą pačią studijų programą 2009 arba 2008 metais priimtų studentų didžiausio konkursinio balo santykį.
Jei aukštoji mokykla sutiks priimti atvykusįjį į magistro studijas, apie tai ji informuos Švietimo ir mokslo ministeriją. Pastaroji pagal užsieniečių konkursinių balų ir į atitinkamas studijų programas 2009 arba 2008 metais priimtų studentų didžiausių konkursinių balų santykius sudarys užsieniečių eilę ir atrinks užsieniečius (ne daugiau kaip 5), kurių studijos aukštosiose mokyklose bus finansuojamos valstybės biudžeto lėšomis. Užsienio reikalų ministerija šiems studentams taip pat skirs stipendijas.
Tokios sąlygos nustatytos tik šiems metams. Iki tol atskiros tvarkos šių regionų piliečiams, norintiems studijuoti Lietuvoje, nebuvo. Artimiausiu metu ketinama nustatyti ilgalaikę tvarką, kaip Rytų Europos ir Pietų Kaukazo šalių piliečiai galėtų studijuoti Lietuvos aukštosiose mokyklose.
Parama Rytų Europos ir Kaukazo šalių gyventojams teikiama įgyvendinant Lietuvos Respublikos vystomojo bendradarbiavimo 2006–2010 metų politikos nuostatas, kurias Lietuvos Vyriausybė patvirtino 2006 metais, ir atsižvelgiant į Aukštojo mokslo tarptautiškumo skatinimo 2008–2010 metų programą, patvirtintą Vyriausybės 2008 m. liepą, bei į Užsienio reikalų ministerijos vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programų ir projektų komisijos 2009 m. balandžio 20 d. sprendimą dėl stipendijų skyrimo studijoms Lietuvos aukštosiose mokyklose.