Elektronika.lt
 2025 m. sausio 8 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Verslo naujienos
 - Įvykiai, renginiai
 - Švietimas, studijos
 - Mokslo naujienos
 - Portalo naujienos
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 8 d. 17:14
„Škoda“ pristatė naująjį dar efektyvesnį „Enyaq“
Sausio 8 d. 14:23
Interneto slapukai, kurių kaina – jūsų privatumas: ką iš tikrųjų reiškia mygtukas „Sutinku“? (1)
Sausio 8 d. 11:25
Elektros stotelių vystytojai su viltimi žvelgia į 2025-uosius: tikisi daugiau elektromobilių gatvėse ir valstybės paskatų
Sausio 8 d. 08:36
Robotizacija versle: kur tie kolegos-robotai?
Sausio 7 d. 20:21
Naujieji „Audi A5“ ir „Audi S5“ jau pasiekė Lietuvą: stiliaus, sportiškumo ir inovacijų derinys
Sausio 7 d. 17:50
Namų interneto ateitis: ko tikėtis?
Sausio 7 d. 14:41
„Garmin“ pristato du naujus produktus – HRM 200 širdies ritmo matuoklį ir „Instinct 3“ laikrodžių seriją
Sausio 7 d. 11:30
Įdomiausi metų išradimai: į delną telpantis gydytojas ir santuokos registracija internetu
Sausio 7 d. 08:48
Priklausomi nuo kompiuterinių žaidimų vaikai – alfa kartos realybė
Sausio 6 d. 20:12
Lietuvių mokslininkai kuria inovatyvias nanodaleles ankstyvajai odos vėžio diagnostikai
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Naujienos » Švietimas, studijos Ankstesnė naujiena | Sekanti naujiena | Dalintis | Spausdinti

LSAS: Mokslo ir studijų įstatymas priimamas neatlikus namų darbų

Publikuota: 2009-04-28 17:03
Tematika: Švietimas, studijos
Inf. šaltinis: Lietuvos studentų atstovybių sąjunga

Lietuvos studentų atstovybių sąjunga džiaugiasi pokyčiais aukštojo mokslo sistemoje, tačiau pabrėžia, kad Mokslo ir studijų įstatymas, kurį ketinama priimti šiandien LR Seime, nėra pakankamai kokybiškai parengtas, o jo įgyvendinimui iš esmės nėra pasiruošta. LSAS dar kartą pabrėžia, jog Mokslo ir studijų įstatymas yra viena iš reformos priemonių, tačiau siekiant esminių pokyčių aukštojo mokslo srityje, prieš priimant įstatymą turėtų būti atlikti paruošiamieji darbai, kurie lems mokslo ir studijų sistemos pertvarkos kokybę.

LSAS ne kartą yra pareiškusi, jog yra būtina atlikti nepriklausomus įvertinimus – auditus, kurių metu būtų atliekamos ne tik standartinės institucijų vertinimo procedūros, bet ir nustatoma, kiek specialistų aukštoji mokykla yra pajėgi parengti kokybiškai, koks yra studentų ir dėstytojų skaičiaus santykis bei kokios yra studijų sąlygos. Toks įvertinimas yra būtinas, kadangi jis leistų teikti objektyvią ir reikalingą informaciją apie aukštąsias mokyklas, o tokia informacija yra būtina abiturientams, nuo kurių pasirinkimo priklausys, ar aukštoji mokykla gaus valstybės finansavimą.

Prieš priimant įstatymą turėjo būti parengta ir detali aukštojo mokslo reformos pasekmių analizė, kurioje būtų aprėpti visi galimi neigiami socialiniai, akademiniai, ūkiniai, ekonominiai, migracijos bei tarptautiniai aspektai. LSAS manymu, Švietimo ir mokslo ministerijos parengta ir visuomenei pristatyta analizė apibrėžia tik projektuojamas teigiamas pasekmes, todėl numatyti neigiamus pertvarkos aspektus ir jų įveikimo būdus yra neįmanoma. Todėl, dar iki įstatymo svarstymo turėjo būti sukurtas ir priemonių planas, kuriame būtų apibrėžtos priemonės, kaip apsaugoti būsimus studentus nuo skubotai vykdomos reformos galimų klaidų ir neigiamų pasekmių.

Lietuvos studentų atstovybių sąjunga pabrėžia, kad nors reforma grindžiama sąmoningu abituriento pasirinkimu, dabartiniai abiturientai neturi sąlygų objektyviai išsirinkti studijų. Todėl turi būti sukurta vieša informacinė bazė, kurioje abiturientai rastų objektyvią ir pakankamai detalią informaciją apie bet kurią Lietuvos aukštąją mokyklą ir studijų programą: aukštųjų mokyklų studijų ir mokslinės veiklos kokybės užtikrinimo priemones, finansinę, ūkinę veiklą ir lėšų naudojimą; studijų programų kokybės įvertinimą ir akreditacijos rezultatus; absolventų įsidarbinimo pagal įgytą specialybę rodiklius ir per 5 pirmus darbo metus gaunamų pajamų vidurkį; dėstytojų kvalifikaciją, jų amžiaus vidurkį bei studentų nuomonę apie dėstančius dėstytojus; aukštosios mokyklos infrastruktūrą, veiklos, finansines ir išorinio vertinimo ataskaitas, bendradarbiavimą su socialiniais partneriais; stipendijų ir kitas skatinimo sistemas, mokamų studijų kainas; praktinį studentų rengimą; mobilumo galimybes.

Rotacijos sistema turi būti įvesta, kaip viena iš motyvacijos priemonių siekti geresnių studijų rezultatų. Apibrėžiant rotacijos sistemą turėtų būti įvertinta tai, kad studentai iš socialiai pažeidžiamų visuomenės grupių pagal dabartinį rotacijos apibrėžimą turi mažiau galimybių gauti valstybės finansavimą studijoms.

Lietuvos studentų atstovybių sąjungos nuomone šiuo metu pateiktas studijų finansavimo per “studijų krepšelius” principas nekeičia studijų sistemos finansavimo iš esmės, nėra paremtas sėkminga tarptautine patirtimi, neužtikrina kokybinių pokyčių bei nėra adekvatus dabartinei ekonominei situacijai.

Prieš priimant įstatymą turėjo būti numatyta, kaip veiks visa aukštojo mokslo sistema, o su parengtais poįstatyminiais teisės aktais visuomene turėjo būti supažindinta dar prieš Lietuvos Respublikos Seimui svarstant Mokslo ir studijų įstatymą. Visos aukštojo mokslo finansavimo ir prieinamumo sąlygos, saugikliai, veikimo principai bei mechanizmai atsispindės poįstatyminiuose teisės aktuose, todėl juose numatyti principai turėjo būti išdiskutuoti bei koreguoti dar prieš priimant įstatymą.

Įstatyme apibrėžtas finansavimo mechanizmas turėtų užtikrinti, kad aukštosios mokyklos konkuruotų tarpusavyje siūlydamos kokybiškas studijas, o ne didindamos studentų skaičių, kuris užtikrintų mokyklos finansavimą. LSAS vieną iš pertvarkos grėsmių mato neadekvatų studentų skaičiaus didinimą aukštosiose mokyklose siekiant pritraukti papildomą finansavimą.

LSAS pabrėžia, jog studijų kaina valstybės nefinansuojamose vietose neturėtų būti didesnė nei studijų kaina tos pačios aukštosios mokyklos, tos pačios studijų pakopos ir tos pačios studijų programos valstybės finansuojamose studijų vietose.

Poįstatyminiuose teisės aktuose numatytoje paskolų sistemoje sąlygos yra prastesnės nei šiuo metu. Palūkanų norma neturėtų viršyti 5%, paskolos grąžinimas turi prasidėti ne anksčiau kaip praėjus 2 metams po studijų baigimo, tačiau grąžinimas turi būti susietas su absolvento pajamomis, paskola turi būti nurašoma, jeigu per 15 metų po studijų baigimo asmuo neįsidarbina pagal įgytą kvalifikaciją arba jeigu jo pajamos nepasiekia vidutinio darbo užmokesčio vidurkio. Taip būtų užtikrinta valstybės atsakomybė už išsilavinimo kokybę. Be to, visų rūšių paskolas turi gauti ne tik naujai įstojusieji, bet ir iki 2009 m. pradėję studijuoti studentai.

Aukštųjų mokyklų studentai, kurių studijų kaina bakalauro studijų metu viršys 50 tūkst. Lt, neturės sąlygų gauti paskolos, pakankamos padengti studijų kaštams. Todėl siūlome, kad įsiskolinimo dydis, skirtas studijų kainai sumokėti, nebūtų ribojamas. Tuo tarpu maksimalūs įsiskolinimų, skirtų gyvenimo išlaidoms padengti, dydžiai turi būti atskirti pagal studijų pakopas: bakalauro studijų laikotarpiu – 240 BSI (32 tūkst. Lt); magistro studijų laikotarpiu – 120 BSI (15,6 tūkst. Lt); doktorantūros studijų laikotarpiu – 120 BSI (15,6 tūkst. Lt). Pabrėžiame, kad galimybių skolintis sistema negali būti tapatinama su studijų prieinamumo užtikrinimu.

LSAS atsargiai vertina ir tai, ar galima paskolų našta studentams yra ir bus adekvati vertinant ekonominę šalies ir gyventojų situaciją. Paskolų sistemos modelį, kuriame būtų valstybės pasiskolintos ir įneštos lėšos, LSAS manymu būtų socialiai saugesnis. Atkreipiame dėmesį, jog verslo sektorius yra ne labdaros teikėjai, o privati struktūra, todėl suderinti socialiai saugią paskolų sistemą su numatytomis paskolų nurašymo ir paskolų grąžinimo nukėlimo sąlygomis bus neįmanoma. Taip pat derėtų įvertinti, ar valstybės įsipareigojimas verslo struktūroms esant tiesioginio dalyvavimo sistemai bus įkandamas, ar biudžete bus numatoma pakankamai lėšų sistemai remti bei, ar toks valstybės įsipareigojimas nesukels pavojaus valstybės finansinei nepriklausomybei. Pastebime, jog valstybės, kurios turėjo panašias sistemas, šiuo metu jų atsisako, kaip neefektyvių ir valstybei nenaudingų.

LSAS pabrėžia, jog aukštojo mokslo sistemoje negali būti suabsoliutinami laisvosios rinkos principai, kadangi išsilavinimas teikia naudą bei yra svarbus ne tik išsilavinimo gavėjui, bet ir visai valstybei.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
LJA pradeda vystyti Lietuvoje visiškai naują povandeninės robotikos sritį

„Vilnius Tech“ Lietuvos jūreivystės akademijoje pradedama vystyti šalyje visiškai nauja povandeninės robotikos sritis, atversianti plačias galimybes jūrinės pramonės, energetikos ir mokslinių tyrimų plėtrai.

„Tūkstantmečio mokyklų“ programa: kaip mažinami mokinių pasiekimų atotrūkiai?

Prasidedant 2025-iesiems, jau įpusėjusi švietimo pažangos programa „Tūkstantmečio mokyklos“ (TŪM), gali pasigirti apčiuopiamais rezultatais.

2025 m. švietimo biudžetas auga: daugiau lėšų darbo užmokesčiui, neformaliajam vaikų švietimui

Kitąmet didės lėšos neformaliojo vaikų švietimo krepšeliui: Seimo patvirtintame biudžete tam suplanuota skirti 25 proc. didesnį valstybės finansavimą negu buvo numatyta iki šiol.

2025 m. sausis
2025-01-05 15:20
KTU Muzikos įrašų konkursas „Maišytuvės“: mokinių kūrybiškumas ir technologiniai gebėjimai nustebino komisiją
2025-01-03 07:17
Iš visų aukštųjų mokyklų Vilniaus universitetas pasiūlė daugiausiai mokymosi programų platformoje „Kursuok“ – jos išsiskiria aukšta kokybe
2024 m. gruodis
2024-12-27 21:44
2025 m. švietimo biudžete – papildomos lėšos būreliams
2024-12-20 07:11
Edukologai ir informatikai susitiko Druskininkuose – tarptautinėje VU doktorantų mokykloje
2024-12-19 19:28
Matematikos mokomojo dalyko modulis užpildo spragą mokytojų rengimo sistemoje
2024-12-14 19:23
Mokinių komanda iš Vilniaus nuskynė pergalę tarptautiniame technologinių idėjų konkurse
2024-12-13 09:10
Lietuvių startuolis „Turing College“ pristato pirmuosius Europoje dirbtinio intelekto inžinerijos kursus su startuolių akceleratoriumi
2024-12-11 09:23
Mokykla Vilniuje įdarbina dirbtinį intelektą: mokiniai AI įrankius naudoja kūrybai, darbui ir net namų darbams
2024-12-10 15:08
Veiksmingas matematikos mokymas: kaip mokyti, kad mokinys suprastų
2024-12-09 12:59
Nauja knyga elektrikams ir inžinieriams – reikšmingas indėlis į būsimų profesionalų rengimą (3)
2024-12-09 09:33
VDU išlaiko lyderio pozicijas antrus metus iš eilės žurnalo „Reitingai“ studijų krypčių reitinge
2024-12-07 13:22
Universitetų reitinguose – KTU lyderystė technologijose, inžinerijose ir apskaitoje
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama