Informacinės visuomenės plėtros komitetas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės (toliau – Komitetas) kartu su ministerijomis ir kitomis valstybės institucijomis parengė Lietuvos Respublikos teisės gauti informaciją iš valstybės ir savivaldybių įstaigų įstatymo pakeitimo įstatymo projektą (toliau – Įstatymo projektas).
Įstatymo projektui, įgyvendinančiam Europos Sąjungos direktyvą 2003/98/EB (toliau - Direktyva) dėl viešojo sektoriaus informacijos pakartotinio naudojimo, Lietuvos Respublikos Vyriausybė jau pritarė, o Seime Įstatymo projektas bus svarstomas rudenį.
Plečiantis informacinių technologijų panaudojimui valstybės ir savivaldybių institucijose ir įstaigose (toliau – įstaigos), vis daugiau informacijos, reikalingos įstatymų ir kitų teisės aktų įgyvendinimui, renkama, kaupiama ir tvarkoma elektroninėmis priemonėmis. Šiuo metu visa ši informacija dažniausiai yra naudojama vykdant įstaigų funkcijas, teikiant paslaugas. Siekiant, Direktyvos terminais, šią įstaigose turimą informaciją „pakartotinai panaudoti“ versle, visuomenės informavime, tarptautiniame bendradarbiavime, buvo parengtas Įstatymo projektas, nustatantis tokio „pakartotino‘ informacijos panaudojimo teisinius pagrindus.
Svarbiausiasis Įstatymo projekto tikslas – apibrėžti ir įtvirtinti visuomeninių santykių, susijusių su asmenų teise gauti informaciją, kuria disponuoja įstaigos, teisinio reguliavimo pagrindus. Vienas iš pagrindinių Įstatymo projekto uždavinių yra sudaryti palankias sąlygas pareiškėjams surasti ir gauti įstaigose sukauptą jiems reikalingą informaciją ir panaudoti ją saviems teisėtiems tikslams.
Informacija turi būti atskleidžiama, perduodama ar kitais būdais padaroma prieinama pareiškėjams, ypač skatinama daryti tai elektroninėmis priemonėmis. Įstatymo projekte apibrėžiami bendrieji informacijos teikimo principai, diskriminavimo ar išskirtinių susitarimų teikiant informaciją draudimas, numatytos sąlygos kuomet gali būti imamas atlyginimas už informaciją ir jo nustatymo tvarka.
Įstatymo projekte numatyta, kad Vyriausybės nustatyta tvarka bus sudarytas „rinkmenų sąrašas“, kuriame bus nurodyta, kokioje įstaigoje kokia informacija tvarkoma, kokios jos gavimo sąlygos. Tai sukurs prielaidas ir skatins gyventojus ir verslo subjektus aktyviau jungtis prie viešojo sektoriaus informacijos resursų ir spartins įvairius Lietuvos informacinės visuomenės plėtros procesus, gyventojų gebėjimą ir galimybes naudotis informacinėmis technologijomis, informacinių technologijų naudojimą namų ūkiuose, darbo vietose, mokslo įstaigose, versle ir inovacijose. Įstatymo projektu sudaromas pagrindas laisvai teikti informaciją bei paslaugas kitų Europos Sąjungos šalių subjektams. Priėmus šį Įstatymo projektą informacijos paieška gyventojams taps lengviau prieinama, viešojo administravimo procedūros bus atliekamos sparčiau, tai – gyventojų pareiškimų nagrinėjimas, sprendimų priėmimas bei pareiškėjų informavimas apie priimtus sprendimus.
Šiuo Įstatymo projektu bus įtvirtinamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės programos strateginių tikslų įgyvendinimas, skatinantis e.valdžios procesų plėtrą. Įstatymo projektas ypač turėtų pagerinti verslo efektyvumo ir konkurencingumo sąlygas, sudaryti galimybes atsirasti naujoms įmonėms, užsiimančioms informacijos paslaugų verslu, ypač smulkaus ir vidutinio verslo sektoriuje, nes naujo verslo pobūdis įgalins kurti pridedamąją vertę intelektualiais, o ne materialiais resursais.