Lietuvos studentų sąjunga (LSS) nepritaria Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) siūlymams koreguoti socialinių stipendijų skirstymo tvarką ir ragina Vyriausybę dėl to apsispręsti tik atlikus išsamią šiuo metu galiojančių taisyklių taikymo praktikoje analizę.
Ministerijos pozicija kritikuojama
Pagrindinis ŠMM teiktų siūlymų motyvas yra tas, jog ankstesnei Vyriausybei padidinus socialines stipendijas studentams ir tam neskyrus atitinkamo finansavimo, aukštosioms mokykloms pritrūko lėšų išmokėti skatinamąsias stipendijas (jos skiriamos geriausiai besimokantiems studentams, jei lieka nepanaudotų lėšų socialinėms stipendijoms). Dėl to esą būtina koreguoti galiojantį Vyriausybės nutarimą ir siaurinti kriterijų ratą, pagal kurį socialinė stipendija skiriama centralizuotai.
Anot Lietuvos studentų sąjungos prezidento Dainiaus Dikšaičio, ŠMM siūlomos priemonės „nepamatuotos“, pagrindinis motyvas nėra visiškai tikslus, dėl to keisti vos pradėtą taikyti Vyriausybės nutarimą neprotinga.
„Ministerijos siūlomos priemonės gali lemti, jog socialinių stipendijų negaus didžioji dalis šiuo metu jas gaunančiųjų. Prieš žengiant panašų žingsnį, būtina išanalizuoti esamą situaciją: reikia išsiaiškinti, kiek šiuo metu valstybinių universitetų ir kolegijų studentų aplikuoja gauti socialinę stipendiją, kuri dalis jų pagal kurį kriterijų gauna stipendijas ir kuriai daliai studentų nelieka valstybės lėšų skatinamosioms stipendijoms. Tik žinant tai, galima nustatyti konkrečią problemą ir bandyti ją racionaliai spręsti“, - teigia LSS prezidentas Dainius Dikšaitis.
Pasak D. Dikšaičio, LSS turi informacijos, kad kai kurios aukštosios mokyklos skatinamųjų stipendijų laiku neišmokėjo ne dėl padidėjusio lėšų poreikio socialinėms stipendijoms, bet dėl Finansų ministerijos šiam metų ketvirčiui taikyto finansavimo apribojimo (vietoje įprastų 25 proc. lėšų iš biudžeto skirta tik 17 proc. išlaidoms padengti). LSS prezidentas taip pat akcentuoja, jog studentų stipendijoms turi būti skiriamas visas reikiamas finansavimas.
Dalis socialinių stipendijų atitenka tiems, kurie jų neverti
Lietuvos studentų sąjungos atstovai pripažįsta, kad praktikoje vis dažnesni pačių studentų skundai dėl aplaidžiai skirstomų socialinių stipendijų. Studentų nuomone, šias stipendijas neretai gauna tie, kurie yra jos neverti.
„Valstybėje išgyvenant ekonominius sunkumus, akylesni tampa ir patys studentai. Mus pasiekia jų pastebėjimai dėl to, kad socialinės stipendijos dalinamos pakankamai gerai gyvenantiems, įvairiai pramogauti nevengiantiems studentams. Atsižvelgę į tokius faktus, parengėme siūlymus papildyti socialinės stipendijos gavimo kriterijų sąrašą įrašu apie pajamas vienam asmeniui. Manome, tai leis tikslingiau panaudoti valstybės lėšas“, - tikina LSS prezidentas Dainius Dikšaitis.
Įvertinusi poreikį valstybės lėšas socialinėms stipendijoms skirstyti efektyviaus, LSS taip pat ragina stipendijų administravimo ir jų skirstymo funkcijas perduoti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai. Dabar už šios rūšies stipendijų skirstymą atsakingos pačios aukštosios mokyklos.
Savo siūlymus dėl stipendijų skirstymo tvarkos LSS pristatys ir šiandien įvyksiančiame susitikime su Švietimo ir mokslo ministru Gintaru Steponavičiumi. Susitikime studentai taip pat planuoja aptarti šiuo metu aktualius studijų ir mokslo pertvarkos klausimus, studentų paskolų sistemos naujoves, galimybes gerinti studentų gyvenimo kokybę.
Įžvalgas socialinių stipendijų klausimu LSS išplatino Vyriausybės vadovui Andriui Kubiliui, Teisingumo ministrui Remigijui Šimašiui, Socialinės apsaugos ir darbo ministrui Rimantui Jonui Dagiui.
Primename, kad ŠMM Vyriausybei skubos tvarka siūlo, kad socialinės stipendijos privalomai būtų mokamos tik asmenims iš nepasiturinčių šeimų arba vieniems gyvenantiems asmenims, kurie turi teisę gauti piniginę socialinę paramą pagal Piniginės socialinės paramos nepasiturinčioms šeimoms ir vieniems gyvenantiems asmenims įstatymą. Ar mokėti socialines stipendijas kitais atvejais, siūloma leisti apsispręsti pačiai aukštajai mokyklai. Tokius pakeitimus norima įteisinti patikslintu Vyriausybės nutarimu „Dėl valstybinių aukštųjų mokyklų dieninės studijų formos pagrindinių, vientisųjų ir antrosios studijų pakopų studentų stipendijų“.
Dabar galiojančiame Vyriausybės nutarime nustatyta, kad socialinės stipendijos (3 BSI dydžių per mėnesį) mokamos šiems studentams: iš nepasiturinčių šeimų arba vieniems gyvenantiems asmenims, turintiems teisę gauti piniginę socialinę paramą pagal minėtą įstatymą; auginantiems vaiką (vaikus); iš šeimų, auginančių 3 ir daugiau vaikų, kurie mokosi bendrojo lavinimo, profesinėse ir aukštosiose mokyklose.
Pernai spalį Vyriausybė socialinę stipendiją padidino iki 390 litų.