Dėl ribojamo finansavimo valstybinėse aukštosiose mokyklose dalis studentų netenka galimybių pretenduoti į socialinę stipendiją taip pat gauti skatinamąją stipendiją už studijų rezultatus. Sunkumų kyla organizuojant studijų procesą. Tokios žinios šią savaitę iš skirtingų šalies regionų pasiekė Lietuvos studentų sąjungą (LSS).
LSS duomenimis, situaciją vykdant studijas ir užtikrinant jų prieinamumą komplikuoja šių metų sausio 27 d. Finansų ministerijos pateikti nurodymai aukštosioms mokykloms. Pagal juos, pirmojo ketvirčio išlaidos neturi viršyti 17 procentų metinės biudžeto asignavimų sumos, antrojo – 19, trečiojo – 28, ketvirtojo – 36. Paprastai kiekvienas metų ketvirtis įvertinamas 25 procentų dydžiu.
Lietuvos studentų sąjungos prezidentas Dainius Dikšaitis pastebi, kad tokie nurodymai valstybines aukštąsias mokyklas įstumia į keblią padėtį, dėl ko pasekmes tiesiogiai jaučia ir studentai.
„Pagal minėtus nurodymus praktiškai nesudaromos galimybės padengti tas išlaidas, kurių atsisakyti neįmanoma. Siūloma jas kurį laiką „apkarpyti“ vėliau suteikiant galimybę tikėtis didesnio finansavimo. Tačiau tokių išlaidų kaip stipendijos „karpymas“ sukelia problemų, nes studentams lėšų studijuoti reikia čia ir dabar. Yra ir kitų išlaidų, kurių ribojimas ar perkėlimas į kitus ketvirčius yra neįmanomas, dėl to turi būti atstatytas tolygus finansavimas“, - teigia LSS prezidentas Dainius Dikšaitis.
Dėl susidariusios situacijos LSS kreipėsi į Finansų ministrą Algirdą Šemetą, apie kylančius sunkumus informavo Premjerą Andrių Kubilių, Švietimo ir mokslo ministrą Gintarą Steponavičių. LSS paragino politikus prioritetine sritimi laikomą aukštąjį mokslą finansuoti visa reikalinga apimtimi, užtikrinant tolygų finansavimą kas ketvirtį.