Švietimo ir mokslo ministerija pastaruoju metu gauna studentų paklausimų dėl šiuo metu galiojančio Aukštojo mokslo įstatymo ir jį įgyvendinančių teisės aktų, susijusių su įmoka už studijas, siekiančia 4 bazines socialines išmokas (520 lt), taikymo praktikoje. Švietimo ir mokslo viceministrė Nerija Putinaitė kreipėsi į valstybinių aukštųjų mokyklų vadovus dėl įmokų už studijas mokėjimo.
„Vadovaujantis Lietuvos Respublikos aukštojo mokslo įstatymo 59 straipsnio 2 dalimi, valstybės finansuojami studentai, be numatytos studijų įmokos neturi mokėti aukštosioms mokykloms jokių kitų įmokų, tiesiogiai susijusių su studijų programos įgyvendinimu, aukštosios mokyklos studijų nuostatų, suderintų su studentų atstovybe, nustatyta tvarka“,- sakoma viceministrės rašte.
Aukštojo mokslo įstatymas nustato, kad gerai besimokantiems valstybinių aukštųjų mokyklų studentams, studijuojantiems valstybės biudžeto lėšomis, finansuojamose studijų vietose laiduojamas nemokamas mokslas. Šiuo metu gerai besimokančiais laikomi studentai, kurie neturi akademinių skolų, o jų studijų dalykų įvertinimų vidurkis per semestrą yra ne mažesnis kaip "aštuoni" dešimties balų vertinimo skalėje pagal Vyriausybės arba jos įgaliotos institucijos patvirtintą studijų rezultatų vertinimo sistemą.
Visų kursų studentai studijų įmoką turi mokėti pagal 2008–2009 studijų metų pirmojo (rudens) semestro studijų rezultatus už rudens semestrą.
Ministerijos rašte akcentuojama: valstybės nefinansuojamas studentas aukštajai mokyklai neturi mokėti jokių kitų su studijų procesu tiesiogiai susijusių įmokų, kurios nenumatytos studijų sutartyje. Sudarant sutartį tarp valstybinės aukštosios mokyklos ir priimamo valstybės nefinansuojamo studento, negalima nustatyti sutarties sąlygų, pabloginančių studento padėtį, palyginti su ta, kurią nustato Lietuvos Respublikos įstatymai ir kiti teisės aktai.