2009 m. sausio 8 d. Tarptautinių mokslo ir technologijų plėtros programų agentūra mini savo veiklos dešimtmetį. Sukakčiai paminėti šiandien 14 val. Lietuvos mokslų akademijoje organizuojamas renginys „10 metų kelyje į Europos mokslinių tyrimų erdvę“.
Tarptautinė programų agentūra yra valstybinė institucija, atsakinga už tarptautinių mokslinių tyrimų programų koordinavimą Lietuvoje. 1999 m. sausio 8 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu buvo įsteigtas Lietuvos nacionalinis informacijos centras „Eureka“, kuris pradėjo koordinuoti EUREKA ir COST programas. Kai 2002 m. centrui buvo patikėta koordinuoti ES 6-ąją bendrąją programą, jis pervadintas į agentūrą. Šiuo metu Agentūra administruoja dar ir 7-ąją bendrąją programą, BONUS, EUROSTARS iniciatyvas, nacionalinių kompleksinių programų įgyvendinimą, dvišalio (Lietuvos–Prancūzijos, Lietuvos–Ukrainos) ir trišalio (Lietuvos–Kinijos–Latvijos) tarpvalstybinio bendradarbiavimo sutartis.
Pagrindinė Tarptautinės projektų agentūros veikla: informacijos apie tarptautines mokslinių tyrimų programas sklaida, potencialių programos dalyvių konsultavimas, projektų finansavimas, mokslo ir inovacijų populiarinimas, dalyvavimas įgyvendinant mokslinių tyrimų politiką šalyje.
Per 10 metų agentūra padėjo Lietuvos institucijoms dalyvauti 65 EUREKA projektuose, įsijungti į 145 COST veiklas – tarptautinio bendradarbiavimo tinklus. Mokslo ir verslo atstovai, bendradarbiaudami su tarptautiniais partneriais EUREKA programoje, kūrė inovatyvius produktus ir technologijas, aprašytus dviejuose agentūros išleistuose sėkmės istorijų leidiniuose. Lietuvos tyrėjai, dalyvaudami COST veiklose, tapo stiprių tarptautinių mokslininkų grupių nariais, prisidėjo prie naujų žinių kūrimo ir bendrų mokslinių darbų publikavimo.Agentūra COST ir EUREKA projektus finansuoja nuo 2007 metų. Per pastaruosius du metus šiems projektams remti buvo skirta daugiau kaip 8,2 mln. litų.
Didžiausioje Europos Sąjungos 6-oje bendrojoje mokslinių tyrimų ir technologijų plėtros programoje, finansuojamoje Europos Komisijos lėšomis (2002–2006 m.), Lietuvos institucijos dalyvavo teikiant 1335 paraiškas. Agentūros darbuotojai kaip nacionaliniai programos atstovai teikė pagalbą ruošiant projektus ar teikiant ataskaitas Europos Komisijai, padėjo susirasti patikimų tarptautinių partnerių. ES skirta dotacija Lietuvos dalyviams siekė 26,9 mln. eurų. Mūsų šalies sėkmės rodiklis programoje – 22,2 proc. Projektų rezultatai: naujos žinios, infrastruktūros plėtra, kompetencijos tobulinimas, nauji produktai, bendradarbiavimo stiprinimas. Išsamią informaciją apie Lietuvos dalyvavimo rezultatus ir geros praktikos pavyzdžius agentūra paskelbė 6BP sėkmės istorijų leidinyje. Agentūra ne kartą skyrė finansavimą siekdama skatinti sėkmingus 6BP projektų dalyvius. 2005-2007 m. tam buvo išleista daugiau kaip 4 mln. litų.
Neseniai prasidėjusioje Europos Sąjungos 7-ojoje bendrojoje programoje (2007–2013 m.) Europos Komisijai jau pateiktos 604 paraiškos su 613 dalyvių iš Lietuvos. Mūsų šalies dalyvių sėkmės rodiklis – 15,7 proc. Nepaisant išaugusios tarptautinės konkurencijos, tikimasi, kad ir ateityje Lietuvos mokslininkų bandymų dalyvauti šioje programoje nemažės. Agentūra ieško dar veiksmingesnių pagalbos programos dalyviams būdų.
Kadangi Europos Komisijos skiriama parama 7 bendrosios programos projektams nesiekia 100 procentų, bendradarbiaudama su Švietimo ir mokslo ministerija agentūra 2008 m. iš dalies finansavo sėkmingus 7BP projektus. Tam skirta daugiau kaip 400 tūkst. litų.
Nuo 2007 m. prasidėjusiose naujose iniciatyvose EUROSTARS ir BONUS Lietuva aktyviai dalyvavo teikiant paraiškas. Pernai agentūra skyrė daugiau kaip 810 tūkst. litų finansavimą 5 sėkmingiems EUROSTARS projektams, šiais metais yra įsipareigojusi finansuoti 3 BONUS projektus. EUROSTARS programoje iš įmonių ir mokslo institucijų laukiama konkurencingų produktų, BONUS programoje – mokslinių darbų siekiant išspręsti Baltijos jūros regiono problemas.
Pernai Taptautinių programų agentūra kartu su Švietimo ir mokslo ministerija pirmą kartą skyrė finansavimą visų koordinuojamų programų tarptautinių paraiškų rengimo išlaidoms kompensuoti. Buvo skatinami tiek sėkmingi, tiek nesėkmingi bandymai dalyvauti. Iš viso tam skirta daugiau kaip 718 tūkst. litų. Tikimasi, kad valstybės dėmesys ir finansavimas Lietuvos dalyvavimui tarptautinėse programose nemažės ir ateityje.