Sausio 7 d., Vyriausybė pritarė Švietimo ir mokslo ministerijos teikiamoms Seime užregistruoto Mokslo ir studijų įstatymo projekto pataisoms, numatančioms esminius pokyčius mokslo ir studijų srityje. Reformos pagrindinis tikslas – modernizuoti Lietuvos aukštojo mokslo sistemą ir siekti ženklaus studijų kokybės pagerėjimo. Švietimo ir mokslo ministro Gintaro Steponavičiaus iniciatyva parengtos pataisos numato mokslo ir studijų finansavimo tvarkos pakeitimus, įvedant „studijų krepšelį“ ir išplečiant paramą studentams naujos valstybės remiamų paskolų sistemos pagalba; naujas valstybinių aukštųjų mokyklų valdymo ir disponavimo turtu taisykles; efektyvius studijų kokybės užtikrinimo būdus.
Siūlymai dėl Mokslo ir studijų įstatymo priimti atsižvelgiant į Vyriausybės programą, kurioje numatoma sukurti valstybės remiamų studijų paskolų sistemą, finansuoti mokslo tyrimus pereinant prie ilgalaikio konkursais pagrįsto finansavimo, skatinti aukštųjų mokyklų tinklo optimizavimą ir telkimąsi, valstybinėms aukštosioms mokyklos suteikti specialų autonomiją užtikrinantį teisinį statusą ir teisę disponuoti įsigytu ir valstybės patikėtu turtu.
Seimui priėmus siūlomą Mokslo ir studijų įstatymą, nuo 2009-2010 studijų metų pirmo kurso studentų finansavimas būtų pagrįstas „studijų krepšelio“ principu. „Studijų krepšeliams“ šių metų biudžete Vyriausybė jau yra numačiusi skirti 51 mln. litų.
Vykdydama 2008 metų kovo mėn. Konstitucinio Teismo nutarimą, valstybė įsipareigoja geriausiai mokyklas baigusiems abiturientams, siekiantiems aukštojo mokslo diplomo, garantuoti visą studijų finansavimą. Vyriausybė nustatys finansavimo proporcijas tarp šešių studijų sričių ir tuo būdu valstybės finansavimas, skirtas atitinkamai studijų sričiai, aukštajai mokyklai atiteks pagal gabiausių stojančiųjų pasirinkimą (ir valstybinėms, ir nevalstybinėms aukštosioms mokykloms). Valstybė finansuos studijų kainą, apskaičiuotą pagal Vyriausybės patvirtintus kriterijus.
Projektas numato, kad iki 10 procentų geriausiai studijavusiųjų studentų valstybės nefinansuojamose studijų vietose valstybinėse aukštosiose mokyklose turės galimybę gauti kompensaciją už sumokėtą studijų kainą.
Studijų prieinamumui užtikrinti bus kuriama nauja valstybės ir valstybės remiamų paskolų sistema, kuri sudarys geresnes finansines sąlygas visiems, siekiantiems aukštojo mokslo. Paskolos bus suteikiamos su valstybės garantija, palūkanų dengimu ir palankiais grąžinimo terminais. Socialinį studijų prieinamumą užtikrins socialinės stipendijos socialiai remtiniems studentams ir skatinamosios stipendijos už gerus studijų rezultatus.
Seimui pritarus, taip pat bus keičiama valstybinių aukštųjų mokyklų teisinė forma iš biudžetinės į viešąją įstaigą. Šis pakeitimas sudaro palankias sąlygas valstybinėms aukštosioms mokykloms sėkmingai veikti dinamiškoje ir konkurencinėje aplinkoje, siekti joms keliamų tikslų. Teisinės formos pakeitimas suteikia galimybes valstybinėms aukštosioms mokykloms valdyti, naudotis ir disponuoti savo užsidirbtu turtu nuosavybės teise kartu įvedant saugiklius, kad tokiomis teisėmis nebūtų piktnaudžiaujama. Įstatymas taip pat numato galimybę pertvarkyti, reorganizuoti ir likviduoti aukštąsias mokyklas.
Vyriausybė nutarė atsisakyti svarstyti Valstybinių aukštųjų mokyklų turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo projektą ir inkorporuoti jo nuostatas dėl valstybinių aukštųjų mokyklų turto valdymo, naudojimo ir disponavimo į Mokslo ir studijų įstatymą.
Vyriausybė nutarė siekti, kad siūlomas Mokslo ir studijų įstatymas Seimo būtų priimtas iki 2009 metų kovo 1 d., o poįstatyminiai aktai – iki balandžio 1 d. Valstybės remiamų paskolų sistema bus pradėta diegti nuo liepos 1 d.
Darbą jau pradėjo G. Steponavičiaus iniciatyva suformuotos darbo grupės paskolų sistemai tobulinti, vertinimo kriterijams harmonizuoti ir „studijų krepšelio“ metodikai parengti.