Lietuvos studentų sąjunga (LSS) siūlo rekomendacijų planą, kaip gerinti šalies aukštojo mokslo prieinamumą žmonėms su negalia. Planą studentų atstovai parengė kartu su tarptautiniais ekspertais, dalyvavusiais LSS inicijuotoje tarptautinėje konferencijoje tema „Neįgalių žmonių įgalinimas ir dalyvavimas: inkliuzija į aukštąjį mokslą ir darbo rinką“.
Pasak LSS socialinės integracijos koordinatorės Rūtos Ruolytės, siūlomas veiksmų planas sudaro prielaidas studijoms Lietuvoje tapti šiuolaikiškesnėms.
„Mūsų nuomone, aukštojo mokslo atvirumas įvairių poreikių žmonėms – jo kokybės, inovatyvumo, progresyvumo ženklas. Įgyvendinus siūlomą planą, Lietuvos aukštosios mokyklos atsivertų ne tik vietos bet ir kitų šalių studentams su negalia. Kartu būtų sudaromos geresnės sąlygos siekti aukštojo išsilavinimo visiems, to norintiems“, - teigia LSS socialinės integracijos koordinatorė R. Ruolytė.
LSS ir ekspertų parengtame plane įvardinamos rekomendacijos aukštojo mokslo politikos, studijų prieinamumo, studentų įtraukties į akademinį gyvenimą bei santykių su darbo rinka srityse. Rekomendacijos skirtos ne tik valstybės valdžios institucijoms, bet ir pačioms aukštosioms mokykloms, jose veikiančioms Studentų savivaldoms.
Tarp konkrečių rekomendacijų įvardinamas poreikis aukštųjų mokyklų fizinę aplinką pritaikyti įvairią negalią turinčių žmonių poreikiams, kurti specialių paslaugų sistemas aukštosiose mokyklose, gerinti informacijos sklaidą apie studijų galimybes žmonėms su negalia ir kita.
„Tarptautinių ekspertų patirtis parodė, jog pritaikyti studijas žmonių su negalia poreikiams - realiai įgyvendinamas uždavinys. Tiesiog turi būti aktyviai dirbama šia linkme ministerijų, aukštųjų mokyklų, neįgaliųjų organizacijų lygiu. Mūsų šalyje pozityvus nusiteikimas keisti esamą situaciją jau subrendęs. Lieka imtis konkrečių praktinių darbų“, - pastebi R. Ruolytė.
LSS iniciatyva praeitą savaitę Kaune jau įvyko susitikimas su vietos aukštųjų mokyklų akademinių bendruomenių nariais. Susitikime nutarta lapkričio mėnesį surengti mokymus, kuriuose Kauno aukštųjų mokyklų atstovams bus pateikta detalesnė informacija apie studijų prieinamumo gerinimo galimybes. Kartu šiuose mokymuose bus planuojami veiksmai, kurių imtis galėtų konkrečios aukštosios mokyklos, kad studijos jose taptų atviresnės įvairių poreikių žmonėms.