Švietimo ir mokslo ministras Algirdas Monkevičius dalyvavo spalio 9 d. Vilniuje surengtoje konferencijoje „2004-2006 m. ES struktūrinė parama švietimui ir mokslui: pamokos, iššūkiai ir rezultatai“. Konferencijoje pristatyti 2004–2006 m. ES struktūrinės paramos švietimui ir mokslui rezultatai, apdovanoti geriausi projektai.
„Nuo 2004 m. buvo įgyvendinamas 431 projektas iš įvairių švietimo ir mokslo sričių, daugiausia – iš aukštojo mokslo, mokslo ir profesinio mokymo. Džiugu, kad visi projektai arba sėkmingai baigti, arba pasiekė finišo tiesiąją. Labai reikšminga, kad bus pasinaudota visomis švietimui ir mokslui skirtomis ES struktūrinės paramos lėšomis“, – sakė ministras Algirdas Monkevičius.
Švietimo ir mokslo ministras sveikindamas konferencijos dalyvius ir pristatydamas ES paramos pirmojo laikotarpio rezultatus, pabrėžė, kad švietimo, mokslo pažangos skatinimas yra pati toliaregiškiausia investicija į mūsų ateitį, o mokslo skatinimo ir mokslinių tyrimų infrastruktūros tobulinimo projektai bus plėtojami ir toliau.
Bendra ES parama švietimui ir mokslui plėtoti 2004–2006 metais – 586 mln. litų. Tai sudarė 14 proc. visų Lietuvai ES skirtų lėšų. Per tuos metus, pabrangus darbams, projektams užbaigti LR Vyriausybė papildomai skyrė 32 mln. litų. Dar apie 89 mln. Litų, kuriuos skyrė Ūkio ministerija, investuota modernizuojant švietimo ir mokslo įstaigų energetinį ūkį.
2004–2006 m. parama skirta įvairioms švietimo ir mokslo sritims. Parama Lietuvos mokslui leido didinti šalies mokslinį potencialą, lėšų skirta projektams, kurie tobulino mokslininkų ir tyrėjų, taip pat aukštųjų technologijų srityse veikiančių įmonių specialistų kompetenciją. Vienas iš projektų tikslų, kuris ypač svarbus ir naujuoju 2007–2013 m. etapu – sugrąžinti „protus“ į Lietuvą.
ES paramos skirta mokslo įstaigų vykdomų tyrimų bazei stiprinti, moderniai įrangai įsigyti, gerinti infrastruktūrą. Visa tai bus naudojama ir studijoms, ypač rengiant aukščiausio lygio specialistus prioritetinėse srityse. ES lėšos sudarė galimybę įsigyti brangią mokslinę įrangą, suteikė atramą mokslo plėtotei.
Svari parama skirta aukštajam mokslui – steigti ir atnaujinti mokslo įstaigų tyrimų bazes ir laboratorijas, gerinti universitetų ir kolegijų infrastruktūrą, sukurti ir atnaujinti magistratūros studijų programas.
ES struktūrinė parama taip pat buvo skirta tobulinti profesinį mokymą ir profesinį orientavimą, plėtoti neformalųjį ir suaugusiųjų švietimą, buvo kuriamos sąlygos akademinei elektroninei leidybai, plėtojama virtuali biblioteka, nuotolinio mokymosi tinklas.
ES struktūrinės paramos švietimui ir mokslui lėšomis buvo modernizuota apie 1000 institucijų, atnaujinta apie 380 profesinio mokymo ir studijų programų, įregistruotos 24 antrosios studijų pakopos (magistrantūros) programos, įvairiuose mokymuose, seminaruose, kursuose dalyvavo apie 200 tūkst. dalyvių.
Švietimui ir mokslui 2007–2013 metais numatyta skirti daugiau nei 4 mlrd. litų struktūrinės paramos, tai yra beveik 7 kartus daugiau nei per praėjusį – 2004–2006 metų paramos laikotarpį. Tiek struktūrinės paramos lėšų projektams vykdyti skirs Švietimo ir mokslo ministerija. Dar 900 mln. Lt švietimo ir mokslo projektams skirs kitos ministerijos. Už šias lėšas ketinama atnaujinti mokyklų pastatus ir energetinius ūkius, plėtoti profesinio mokymo įstaigų infrastruktūrą, kurti mokslinių duomenų archyvą ir elektroninio mokymosi paslaugas, stiprinti švietimo ir mokslo ekspertinių institucijų administracinius gebėjimus.