Lietuvos Respublikos Vyriausybė įvykdė svarbius užsibrėžtus darbus, susijusius su teisinio pagrindo parengimu mokslo ir studijų reformai – dar praeitą rudenį įteikė Seimui svarstyti naujo Mokslo ir studijų įstatymo projektą, Aukštųjų mokyklų turto disponavimo įstatymo projektą. Vyriausybė taip pat inicijavo mokslo institucijų potencialo konsolidavimo ir tinklo pertvarkos plano rengimą, mokslo studijų ir verslo integruotų centrų – slėnių programų rengimą, programų, finansuotinų konkurso būdu rengimą.
„Lietuvos Respublikos Vyriausybė spalio 1 d. priėmė sprendimus, turėsiančius labai didelės įtakos tolesnei mokslo plėtrai Lietuvoje”, – sako ŠMM viceministrė Virginija Būdienė. – „Vyriausybė patvirtino Švietimo ir mokslo ministerijos parengtą Valstybės mokslo tyrimo įstaigų, susijusių su integruotų mokslo, studijų ir verslo centrų (slėnių) plėtra, tinklo pertvarkos planą. Pirmą kartą per visą nepriklausomybės laikotarpį priimtas strateginis dokumentas, kuriame suplanuota konkreti mokslo institutų integracija, jungiant juos į žymiai stambesnius valstybės mokslo institutus ar integruojant į universitetus, todėl šį nutarimą galima vadinti istoriniu. Šis vyriausybės sprendimas turės tiesioginės įtakos integruotų mokslo, studijų ir verslo slėnių plėtrai, ES struktūrinių fondų lėšų racionaliam ir efektyviam investavimui. Nors daugelį kartų Lietuvos ir užsienio ekspertų apžvalgose ir ataskaitose Lietuva buvo raginama nustatyti mokslo proveržio kryptis, parengti nacionalines mokslo programas, sutelkti mokslininkus į stambesnius valstybės mokslo institutus, tačiau iki šiol tokių sprendimų dar nebuvo pavykę priimti”.
Vyriausybės posėdyje taip pat patvirtintos dar dviejų integruotų mokslo, studijų ir verslo centrų (slėnių) programos – Kauno „Santakos” slėnio programa ir sektorinio „Nemuno” slėnio programa. Slėnių vystymas bus finansuojamas iš ES struktūrinių fondų, koordinuojamų ŠMM, ŪM, ŽŪM, kt. ministerijų bei VIP lėšų. Vien iš ŠMM koordinuojamų ES lėšų į patvirtintų dviejų slėnių mokslo ir studijų plėtrą planuojama investuoti ne mažiau 300 mln. litų. Vyriausybės posėdžio metu Ministras Pirmininkas paragino visas ministerijas aktyviau prisidėti pagal savo kompetenciją skatinant mokslo ir verslo sanglaudą būsimuose slėniuose ir kooperuoti lėšas investicijoms į slėnius.
Vyriausybė taip pat patvirtino šešias nacionalines mokslo programas: „Valstybė ir tauta: paveldas ir tapatumas”, „Socialiniai iššūkiai nacionaliniam saugumui”, „Lėtinės neinfekcinės ligos” bei „Lietuvos ekosistemos: klimato kaita ir žmogaus poveikis”, „Ateities energetika” bei „Saugus ir sveikas maistas”. Nacionalinės mokslo programos bus koordinuojamos ir finansuojamos reorganizuotos Lietuvos mokslo tarybos. Šios mokslo programos bus finansuojamos konkursiniu būdu. Ateityje numatoma, kad bus išlaikomas stabilus institucinis mokslo finansavimas, o konkursinis mokslo projektų finansavimas nuolat didinamas taip skatinant potencialiausių mokslininkų ir jų grupių rezultatyvumą. Nuolat didinant mokslo projektų konkursinio finansavimo apimtis siekiama subalansuoti mokslo finansavimą atsisakant institucinės lygiavos principo, paveldėto dar iš sovietmečio.
Artimiausiu metu tikimasi, kad LRV patvirtins ir dar dviejų – Vilniaus „Saulėtekio” ir „Santaros” slėnių programas.