Spalio 1 d. Vyriausybės strateginio planavimo komiteto posėdyje svarstyti švietimo ir mokslo ministro Algirdo Monkevičiaus Seime užregistruoti Aukštojo mokslo įstatymo pakeitimai ir kai kurių straipsnių papildymai.
Strateginis komitetas pritarė ministro siūlymams, kad valstybinėse aukštosiose mokyklose studijuojantys studentai už mokslą nemokėtų, jei jie atitinka „gerai besimokančio“, t.y. neturinčio akademinių skolų ir įvykdančio visus studijų programos reikalavimus, studento sąvoką. Ši nuostata dar kartą bus svarstoma artimiausiame Vyriausybės posėdyje, priimta išvada bus pateikta Seimui
Pasak ministro A. Monkevičiaus, šiandien, kai susiklostė tokia situacija, ši išeitis yra geriausia. Ministras teigia, kad nemokamo mokslo laidavimą siejant su studijų dalykų įvertinimo vidurkiu per semestrą, atsiranda prielaidos iškreipti studijų rezultatų vertinimo sistemą. Be to, skirtingų sričių studijos pasižymi skirtinga specifika ir studentų žinių vertinimo ypatumais.
Švietimo ir mokslo ministras atkreipė dėmesį, kad nepakeitus Aukštojo mokslo įstatymo, pablogėtų dalies studentų studijų finansinės sąlygos, nes iki š.m. birželio mėnesio nemokamas mokslas buvo laiduojamas ir daliai studentų, kurių studijų dalykų įvertinimų vidurkis per semestrą buvo mažesnis kaip įvertinimas „aštuoni“, be to, – dėl studijų finansinių sąlygų pasikeitimo akademinėje bendruomenėje jaučiama įtampa.
„Esu tikras, kad mano siūlomos Aukštojo mokslo įstatymo pataisos studijų kokybei nepakenks. Studentui žinios reikalingos tobulėti, bet ne konkuruoti. Lenktyniavimas dėl balo ar baimė, kad reikės mokėti už studijas, neturėtų būti pagrindinė pastangų gerai mokytis paskata“, – sakė ministras.
Švietimo ir mokslo ministras A. Monkevičius pastebėjo, kad panašiai problemą sprendžia užsienio šalys, kurių konstitucijos laiduoja nemokamas studijas valstybinėse aukštosiose mokyklose. Prancūzijos, Vokietijos, Liuksemburgo, Islandijos valstybinių aukštųjų mokyklų studentai kasmet sumoka tik registracijos mokestį už administracines paslaugas.