Lietuvos studentų atstovybių sąjunga kreipėsi į Lietuvos aukštąsias mokyklas, ragindama per pirmąsias rugsėjo savaites atnaujinti studijų sutarčių su studentais pasirašymą, sutartyse įtvirtinant studentų socialinį bei teisinį saugumą užtikrinančias nuostatas.
Sutarčių su studentais pasirašymo procesas didžiojoje dalyje aukštųjų mokyklų buvo sustabdytas dėl teisinių neaiškumų ir būtinybės koreguoti aukštųjų mokyklų parengtus sutarčių projektus. Visos su studentais pasirašomos studijų sutartys turėtų atitikti LR Švietimo ir mokslo ministerijos liepos 24 d. patvirtintas standartines studijų sutarties tarp aukštosios mokyklos ir studento sąlygas.
Prasidėjus sutarčių pasirašymui buvo išsakyta abejonių dėl pilną kainą mokančių studentų galimybių užimti atsiradusias laisvas valstybės finansuojamas vietas. Lietuvos studentų atstovybių sąjunga kreipdamasi į aukštąsias mokyklas, dar kartą pabrėžia, kad sudarant sutartis su priimamais studentais negali būti ignoruojamos LR Švietimo ir mokslo ministerijos patvirtintos Valstybinės aukštosios mokyklos ir priimamo studento studijų sutarties standartinės sąlygos, kuriose aiškiai nurodoma, kad į valstybinėje aukštojoje mokykloje atsiradusią laisvą vietą, kurioje studijos visiškai arba iš dalies apmokamos Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis, pagal pažangumą prioriteto tvarka gali pretenduoti toje pačioje studijų programoje, tame pačiame kurse studijuojantys tos pačios ir kitos studijų formos studentai, sutinkantys mokėti visą valstybinės aukštosios mokyklos nustatytą studijų kainą.
LSAS taip pat atkreipia dėmesį, kad siekiant apsaugoti pilną kainą mokančius studentus, jų sutartyse su aukštosiomis mokyklomis turi būti suformuluota nuostata, jog studentas turi teisę nemokėti studijų kainos tol, kol pasirašoma studijų sutartis nebus įregistruota aukštosios mokyklos nustatyta tvarka.
Anot LSAS prezidentės Indrės Vareikytės, tik abiejų šalių pasirašyta ir tinkamai įregistruota studijų sutartis, kurios kopiją turi studentas, yra mokėjimo už studijas pagrindas.
„Esant situacijai, kai su studentu jau pasirašyta sutartis neatitinka pagrindinių reikalavimų, manome, kad būtina su jau pasirašiusiais sutartis studentais inicijuoti naujos sutarties arba sutarties papildymo pasirašymą, kuriame aiškiai išdėstomos visos studentams žinotinos sąlygos“, - sako I. Vareikytė.
LSAS taip pat ragina aukštąsias mokyklas pasirūpinti, kad studijų sutartyse šalia studentų pareigų nebūtų pamirštama išvardinti ir visų studentų teisių, kurios labai aiškiai apibrėžtos LR Aukštojo mokslo įstatymo 49 straipsnyje.