Lietuvos studentų atstovybių sąjunga šiandien kreipėsi į LR Ministrą Pirmininką dėl studijų įmokų už rudens semestrą teisėtumo.
LSAS pabrėžia, kad ketinimai šį rudenį įpareigoti studentus mokėti už rudens studijų semestrą avansu yra neteisėti ir prieštaraujantys šiuo metu galiojančiai teisinei bazei.
LSAS atkreipia dėmesį, kad nepažeidžiant įstatymo reikalavimų nustatyti, kurie studentai (nepriklausomai nuo kurso) turės mokėti studijų įmokas už aukštąjį mokslą, bus galima tik paaiškėjus studijų įvertinimo rezultatams pagal Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos patvirtintą studijų rezultatų vertinimo sistemą, t.y. po 2008 m. rudens sesijos.
„Daugelį metų galiojo tvarka, kad studentai mokėjo už studijas avansu. Gerai besimokančio studento statusas buvo patvirtintas birželio mėnesį, t.y. jau pasibaigus pavasario sesijai. Vadinasi, pirmoji sesija, kada studijos gali būti apmokestintos pagal naują tvarką, yra rudens sesija, kurios rezultatai bus aiškūs žiemą. Valstybė neturi teisės iš studentų reikalauti pinigų avansu, o rugsėjį neturi mokėti nė vienas studentas, kadangi priėmus pataisas dėl aštuoneto, sesija buvo pasibaigusi“, - sako Indrė Vareikytė.
Lietuvos studentų atstovybių sąjunga atkreipia Ministro Pirmininko dėmesį, kad pagal šiandien galiojančią teisinę bazę Aukštojo mokslo įstatyme nėra įtvirtintas skirtingas mokslo už studijas teisinis reglamentavimas studentams, studijuoti pradedantiems šiais mokslo metais ir pradėjusiems ankstesniais metais. LSAS įsitikinimu, galimas įstatymo taikymas atgaline tvarka, t.y. „gerai“ besimokančių studentų nustatymas pagal sesijos metu dar negaliojusio įstatymo nuostatas, pažeistų konstitucinius teisėtų lūkesčių, teisinio saugumo bei asmenų lygiateisiškumo principus.
LSAS kreipdamasi į LR Vyriausybės vadovą prašo neleisti pažeisti teisėtų studentų lūkesčių, užtikrinant, kad skubotai priimtų aukštojo mokslo įstatymo pataisų pasekmės netaptų finansine našta studentams. Valstybei nusprendus neteisėtai rinkti studijų įmokas, LSAS, kaip studentų interesams atstovaujanti organizacija, skatintų studentus nemokėti studijų įmokų sesijai nepasibaigus.
„Tam, kad studijų metai galėtų prasidėti ne prastesnėmis sąlygomis nei iki šiol, valstybinių aukštųjų mokyklų studijų įmokoms padengti turėtų būti skirta 28,8 mln. litų“, - rašoma studentų kreipimosi tekste.
LSAS primena, kad dar diskusijose dėl pavasarį svarstytų įstatymo pataisų, buvo gana aiškiai akcentuojama, jog koreguojant „gerai besimokančio“ studento savoką, reikės papildomų biudžeto išlaidų, nes studentų apmokestinimas rudens semestro pradžioje nebus toleruojamas.