Lietuvos studentų sąjunga (LSS) Seimo narius ragina nespekuliuoti studentų lūkesčiais ir sprendimą dėl to, kam Lietuvoje turėtų būti laiduojamos nemokamos studijos, kviečia priimti atsakingai.
LSS atkreipia dėmesį, jog valstybės finansuojamų studijų vietų skaičiaus didinimas pareikalaus milijoninių investicijų, kurias būtina numatyti dar šiemet. Kitaip, nuogąstauja studentų atstovai, realus nemokamo aukštojo mokslo užtikrinimas pakibtų ore, tam pristigus lėšų valstybės biudžete.
„Šaunu, jog valstybė siekia užtikrinti nemokamas studijas didesnei daliai aukštosiose mokyklose pagal gebėjimus galinčių studijuoti studentų. Tačiau bėda yra ta, jog šiandien niekas negali tiksliai pasakyti, iš kur bus gauti tam reikalingi pinigai.
Aišku tai, kad pinigų, priėmus siūlomas pataisas, prireiktų pavasarį. Taigi, našta tektų naujajai Vyriausybei ir naujajam Seimui. Kyla daug abejonių, ar nauja šalies valdžia sugebėtų ištesėti „senosios“ prisiimtus įsipareigojimus. O kur dar infliacija ir prognozuojamas didesnis biudžeto deficitas. Jau šiandien mus pasiekia žinia, jog kitais metais lėšų dalis aukštajam mokslui bus mažinama“, - samprotauja Lietuvos studentų sąjungos prezidentas Jonas Okunis.
Anot LSS vadovo, nustatęs nemokamo aukštojo mokslo galimybę visiems be akademinių skolų sesiją baigusiems studentams, Seimas privalo aiškiai įvardinti ir būsimų lėšų šaltinį, kuris užtikrintų naujovių įgyvendinimo realumą. Kitaip, pažymi studentų atstovas, nemokamų studijų pažangiems studentams pažadai bus tik oro burbulas prieš rinkimus.
„Prisimename puikiai, kaip jau vieną kartą Premjero pažadėti milijonai aukštojo mokslo reformai lengva ranka buvo atiduoti kitoms reikmėms. Nenorime, kad panašūs dalykai kartotųsi, kuomet kalbame apie tūkstančių jaunų šalies žmonių ateitį“, - teigia studentų sąjungos prezidentas.
Vakar, LR Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitete vieno balso persvara buvo pritarta Švietimo ir mokslo ministro įregistruotoms galiojančio Aukštojo mokslo įstatymo pataisoms. Pagal jas, nemokamas studijas siūloma laiduoti pažangiems studentams, t.y. tiems, kurie pasibaigus sesijai neturi akademinių skolų.
Seimas apsispręsti dėl tokių siūlomų Aukštojo mokslo įstatymo pataisų turėtų šios dienos posėdyje.
Primename, kad Lietuvos studentų sąjunga (LSS) yra išreiškusi poziciją, kad nemokamas studijas laiduoti derėtų ne pagal pažymį ar pažangumą, bet pagal įstatymu įtvirtintus bendruosius gebėjimus ir kompetencijas, kurias turėtų įgyti valstybės dotacijas gavę studentai. LSS yra pažymėjusi faktą, jog šiuo metu Lietuvoje egzistuoja padrika studentų žinių vertinimo sistema, dėl ko nėra aišku, už ką ir kaip realiai studentams skiriami įvertinimai balais.