Šiandien Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto posėdyje svarstyti Mokslo ir studijų įstatymo pertvarkos projektų siūlymai, apibrėžiantys studentų paramos sistemas Lietuvos aukštosiose mokyklose. Posėdyje dalyvavo Švietimo ir mokslo ministerijos, Lietuvos valstybinio mokslo ir studijų fondo (LVMSF), Finansų ministerijos, Prezidentūros, bankų bei LSAS atstovai.
Svarstant įstatymo projektus nuspręsta praplėsti paskolų sistemą reglamentuojantį įstatymo straipsnį „Valstybės parama studentams“ naujomis nuostatomis. Iki šiol valstybė garantuodavo tik valstybės paskolas, o su įstatymo pataisomis turėtų atsirasti platesnės paskolų galimybės, kadangi naujoji nuostata numato „valstybės paskolas ir valstybės remiamas paskolas“. Šios nuostatos praplėtimas sąvoka „valstybės remiamos paskolos“ sudaro teisinį pagrindą su valstybės garantija į paskolų sistemą įtraukti ir nevalstybines lėšas. Tai leistų plėtoti paskolų sistemą sudarant galimybes platesniam ratui studentų paimti paskolas lengvatinėmis sąlygomis.
Įvertindama šiuo metu egzistuojančią paskolų situaciją Lietuvoje, kai paskolas galima gauti tik įmokoms už studijas, gyvenimo išlaidoms ir dalinėms studijoms užsienyje Lietuvos studentų atstovybių sąjunga šiam posėdžiui pateikė siūlymus dėl naujos paskolos rūšies - mokesčiams už studijas sumokėti.
„Tokių paskolų poreikį iššaukė tai, kad koreguojant nuostatas, susijusias su mokesčiu už studijas, politikai nenumatė jokios paskolų mokesčiui už studijas galimybės suteikimo mokantiems pilną studijų kainą. Pabrėžtina ir tai, kad visą diskusijų dėl aukštojo mokslo pertvarkos laikotarpį tiek LSAS, tiek politikai akcentavo tai, kad kartu su pilnai mokančių už studijas statuso įtvirtinimu turi būti garantuojama ir galimybė gauti paskolas įmokoms už studijas“, - paskolų būtinybę pabrėžia LSAS akademinio proceso ir socialinių klausimų koordinatorė Ieva Dičmonaitė.
LVMSF atstovų pristatytas projektas „Valstybės paskolų aukštųjų mokyklų studentams administravimo sistemos tobulinimas“ sulaukė diskusijos dėl fondo galimybių suteikti paskolas visiems jos prašantiems studentams, realių administravimo sąnaudų bei pajėgumo tenkinti šiandieninį paskolų poreikį.
Švietimo ir mokslo komiteto nariai spręsdami dėl naujos paskolų rūšies priėmė principinį sprendimą, kad naujos rūšies paskolos – mokesčiui už studijas yra būtinos ir valstybė turi numatyti prielaidas užtikrinti šios paskolos formos atsiradimą, tačiau dėl paskolų išdavimo schemos ar tiesioginių administratorių galutinai nebuvo apsispręsta. Visgi, nuspręsta skubiai kreiptis į LR Vyriausybę, kad greitu laiku būtų įvertintos valstybės finansinės galimybės teikti šios krypties paskolas per LVMSF arba pasitelkiant bankus, su kuriais būtų tariamasi dėl paskolų palūkanų dalies dengimo bei laidavimo už paskolą pasiėmusį studentą.
Įvertinant tai, jog šis klausimas yra aktualus ne tik svarstant AM pertvarkos projektus, bet ir šiandieninio Aukštojo mokslo įstatymo reglamentavimo kontekste, pirmadienį pateiktame rašte Švietimo ir mokslo ministrui A.Monkevičiui LSAS siūlė skubos tvarka inicijuoti pataisą, pagal kurią valstybinių ir nevalstybinių aukštųjų mokyklų pagrindinių, vientisųjų ir antrosios studijų pakopos studentai galėtų gauti valstybės paskolas arba valstybės garantuojamas paskolas studijų įmokai ir mokesčiui už mokslą mokėti, gyvenimo išlaidoms ir dalinėms studijoms pagal tarptautines sutartis.
Galimybes jau rudenį paimti paskolas mokesčiui už mokslą planuojama dar šią savaite aptarti su Švietimo ir mokslo Ministru A. Monkevičiumi. Šios paskolos atsiradimui iki rugsėjo mėnesio turėtų būti sudarytas ir teisinis pagrindas. Šios savaitės susitikime LSAS ragins Ministeriją skubos tvarka inicijuoti pataisas dėl paskolos mokesčiui už studijas atsiradimo dabartiniame Aukštojo mokslo įstatyme.