Šiandien LR Švietimo, mokslo ir kultūros komitete vykusio pagrindinio Mokslo ir studijų įstatymo pakeitimo įstatymo projekto pagrindinio svarstymo metu pritarta aukštųjų mokyklų Tarybų modeliui, kuomet Rektorių renka ne senatas, o Aukštųjų mokyklų Taryba 2/3 Tarybos narių dauguma.
LSAS prezidentės Indrės Vareikytės teigimu, visose išsivysčiusiose valstybėse rektorius renka iš socialinių partnerių sudarytos Tarybos, jos prižiūri, ar rektorius dirba efektyviai, tad kodėl Lietuvoje neturėtų būti pritarta tokiam Tarybų modeliui, kuri nuolat rūpintųsi ar aukštoji mokykla įgyvendina valstybės deleguotą funkciją teikti kokybišką aukštąjį išsilavinimą.
„Universitetų valdymas – vienas esminių klausimų, nuo kurio priklauso daug kitų dalykų, pirmiausia – studentų nuolat akcentuojama kokybė. Džiugu, kad komiteto nariai apsisprendė dėl valdymo, kuriame aukštųjų mokyklų Taryboms suteikiamas svarbus vaidmuo ne tik formuojant aukštosios mokyklos viziją bei strateginius tikslus, bet ir renkant jos vadovą“, - sako LSAS prezidentė Indrė Vareikytė.
Valstybinės aukštosios mokyklos Taryba būtų sudaroma penkerių metų kadencijai. Tarybą sudarytų 11 narių, iš kurių – du studentų deleguoti atstovai.
Anot Indrės Vareikytės, svarbu ir tai, kad pritarus šiam aukštųjų mokyklų valdymo modeliui, išsiplečia ir studentų galimybės labiau įtakoti Senatuose priimamus sprendimus – nuo šiol aukštosios mokyklos Senate studentų atstovai turėtų sudaryti ne mažiau, nei 20 procentų.
„Tai sąlyga, kuri suteiks galimybę studentams labiau įsitraukti į universiteto valdymą ir įtakoti studentams svarbiausius sprendimus, susijusius su akademinio proceso kokybe bei studentų socialinių garantijų užtikrinimą“, - įsitikinusi I. Vareikytė.
Lietuvos studentų atstovybių sąjunga, dalyvavusi šios dienos Švietimo mokslo ir kultūros komiteto posėdyje, taip pat pateikė siūlymų LR Prezidento grąžintam svarstyti Aukštojo mokslo įstatymui. Rytoj LR Seime Lietuvos studentų atstovybių sąjunga kartu su Komitetu rengia apskritojo stalo diskusiją dėl gerai besimokančiojo formuluotės. Joje turi būti aiškiai įvardinti kriterijai, kuriuos atitinkantiems valstybinių aukštųjų mokyklų studentams jau nuo šio rudens bus garantuojamos nemokamos studijos, apmokamos valstybės lėšomis.