Studentų rėmimui skirtos valstybės lėšos šalies universitetuose panaudojamos nestokojant fantazijos. Už sutaupomus studentų reikmėms skirtus biudžeto pinigus apmokamos komunalinės paslaugos, dengiami atlyginimai aukštųjų mokyklų personalui, mokamos darbuotojų Socialinio draudimo įmokos, perkamos spaudinių leidybos paslaugos ir kt.
Tokią situaciją atskleidė Lietuvos studentų sąjungos (LSS) iniciatyva Valstybės kontrolės atlikti finansiniai (teisėtumo) auditai aštuoniose universitetinėse Lietuvos aukštosiose mokyklose. Jų metu aiškintasi, ar per 2007 m. iš studentų paramai skirtos programos „Studentų rėmimas“ lėšos buvo perkeltos į žymiai platesnėms reikmėms skirtą programą „Aukščiausios kvalifikacijos specialistų rengimas“. Jei toks faktas nustatytas, - kam pinigai panaudoti.
Pasak Lietuvos studentų sąjungos prezidento Jono Okunio, atlikti valstybiniai auditai tik sustiprino įtarimus, jog studentams iš valstybės biudžeto skiriamos lėšos naudojamos neracionaliai ir ne pagal tikruosius įstatymų leidėjo ketinimus.
„Studentams šiuo metu itin aktualūs pragyvenimo, stipendijų dydžio klausimai. Kurį laiką aukštosios mokyklos tikino, jog finansavimas studentų reikmėms iš valstybės - per menkas, studentų poreikių dėl to esą tenkinti neįmanoma. Dabar matome, kad yra priešingai: lėšų skiriama dažnai net per daug ir užuot susidariusį likutį panaudojusios studentų poreikiams tenkinti aukštosios mokyklos linkusios mieliau lopyti vidinio gyvenimo spragas“, - situaciją komentuoja LSS prezidentas Jonas Okunis.
LSS vadovo įsitikinimu, jei aukštojoje mokykloje susidaro studentams skiriamų lėšų perteklius, jis turi būti panaudotas tiesiogiai su studentų reikmėmis susijusioms problemoms spręsti, tokioms kaip stipendijų didinimas, papildomų pašalpų skyrimas ir pan.
Valstybiniai auditai taip pat atskleidė, kad dauguma aukštųjų mokyklų sutaupytus studentų pinigus panaudojo nepaisydamos to, jog galiojančiuose Stipendijų skirstymo nuostatuose tokios galimybės nenumatytos. Klaipėdos universitete nustatytas faktas, jog lėšos perskirstytos pažeidžiant Vyriausybės nutarime nustatytą pareigą gauti Studentų savivaldos pritarimą.
„Netoleruotini atvejai, kai studentų pinigai skirstomi be pačių studentų žinios. Taip pat sunkiai suvokiama, kaip galima naudoti pinigus vidiniuose teisės aktuose nenumatytais būdais. Tai prasilenkia su bet kokia logika ir teisėtais studentų lūkesčiais“, - pabrėžia LSS prezidentas Jonas Okunis. Jo tvirtinimu, LSS artimiausiu metu inicijuos būtinus veiksmus, susidariusiai padėčiai spręsti.
Valstybės kontrolės atliktų auditų metu tikrintos šios univesitetinės aukštosios mokyklos: Lietuvos muzikos ir teatro akademija Vilniaus dailės akademija, Mykolo Romerio, Vytauto Didžiojo, Kauno technologijos, Klaipėdos, Lietuvos žemės ūkio bei Šiaulių universitetai. Pastaruosiuose dviejuose universitetuose studentams skirtų lėšų perskirstymo Valstybės kontrolė nenustatė, nors Lietuvos studentų sąjungos duomenimis, šiose aukštosiose mokyklose toks faktas buvo. Dėl to LSS planuoja inicijuoti papildomą tyrimą.
Studentų sąjunga taip pat atkreipia dėmesį, jog dar negauta oficialių atsakymų dėl padėties didžiausiame šalyje Vilniaus universitete taip pat Vilniaus pedagoginiame universitete bei Lietuvos kūno kultūros akademijoje. LSS turima informacija rodo, jog šiose mokyklose studentams skirtų lėšų perskirstymo taip pat būta.
Primename, kad LSS dėl universitetinių aukštųjų mokyklų veiksmų panaudojant studentų paramai skirtas lėšas į atsakingas institucijas kreipėsi dar praeitų metų lapkričio pradžioje. Tuomet suabejota, ar pagrįstai ir tikslingai iš studentų paramai skirtos programos „Studentų rėmimas“ lėšos perkeltos į žymiai platesnėms reikmėms skirtą programą „Aukščiausios kvalifikacijos specialistų rengimas“. LSS duomenimis, tokiu būdu buvo perskirstyta per 3 mln. litų.