Universitetai teigia gavę neformalų Švietimo ir mokslo ministerijos leidimą šį rudenį į valstybės finansuojamas vietas priimti trečdaliu mažiau studentų nei pernai.
Ministerijos atstovai tikina, kad už mokslą visai nemokančių studentų skaičius iš esmės nesikeis. Aukštosios mokyklos jau priima stojančiųjų prašymus, tačiau iki šiol neaišku, kiek studentų mokysis nemokamai.
Kovo pabaigoje Konstitucinis Teismas paskelbė, kad valstybė privalo sumokėti visą valstybės finansuojamo studento studijų kainą, tačiau aukštųjų mokyklų teigimu iki šiol sumokėdavo tik pusę.
Likusią dalį dengdavo už mokslą mokantys studentai, studijų sąskaita taupė patys universitetai, praneša LTV „Panorama“.
Universitetų vadovų teigimu, vykdydama Konstitucinio Teismo nutarimą, Vyriausybė turėtų arba perpus sumažinti valstybės finansuojamų studentų skaičių, arba skirti tam dvigubai daugiau pinigų iš biudžeto.
„Rektorių konferencija kartu su Švietimo ir mokslo ministerija, žinodami Konstitucinio Teismo sprendimą, priėmė tokį kompromisinį variantą, kad visi universitetai priims šiemet į valstybės pilnai finansuojamas vietas studentų arba tiek pat kiek pernai, arba jų skaičių gali sumažinti iki 30 proc.“, – kalba Benediktas Juodeika, Vilniaus universiteto rektorius.
Švietimo ir mokslo ministerijos sekretorius Giedrius Viliūnas sako, kad valstybės finansuojamų vietų skaičius yra toks pat kaip pernai, o keičiasi jis labai nežymiai.
„Nes Vilniau universitetas šiek tiek mažina vienoje vietoje priėmimą šimtu studentų. Bet šiaip jis išlaikomas toks pat. Kalbama apie nubyrėjimo procentą, ne apie priėmimo skaičius. Tiems, kurie įstos ir gerai mokysis, jokios grėsmės nėra“, – aiškina ministerijos sekretorius.
Tačiau didžiausias ir populiariausias Vilniaus universitetas neslepia, kad nieko už mokslą nemokančių studentų šiek tiek mažins.
„Vilniaus universitete, remiantis minėtu susitarimu, priimame į valstybės finansuojamas vietas maždaug 5 proc. mažiau nei planavome iki Konstitucinio Teismo sprendimo. Maždaug tiek pat, kiek nepriimsime valstybės finansuojamų, priimsime pilnai mokančiųjų“, – dėsto B. Juodka.
Studentų, kurie už dienines bakalauro studijas patys mokėtų visą kainą, pastaraisiais metais valstybiniuose universitetuose nebuvo. Tokių nuo šio rudens žada priimti visi universitetai, net ir tie, kurie teigia nemažinsiantys valstybės finansuojamų studentų skaičiaus.
Reali situacija paaiškės, kai Vyriausybė patvirtins valstybės finansuojamų studentų skaičių. Toks nutarimas smarkiai vėluoja, nes po Konstitucinio Teismo sprendimo reikėjo taisyti įstatymą, kuris jau priimtas, bet dar nepasirašytas Prezidento.