Šalies universitetų valdymą pertvarkyti siūloma atliekant eksperimentą viename ar keliuose universitetuose. Tokiu būdu aukščiausio valdymo organo teisės būtų suteiktos konkretaus universiteto Tarybai, kuri taip pat turėtų lemiamą įtaką renkant rektorių. Eksperimentui pasiteisinus, jo metu įdiegtą valdymo modelį būtų galima taikyti visose valstybinėse universitetinėse Lietuvos aukštosiose mokyklose.
Pasak Lietuvos studentų sąjungos prezidento Jono Okunio, atlikti bandymą, bet ne iš karto visuose universitetuose keisti jų valdymą, verčia dabartinė situacija.
„Universitetų valdymo pertvarka – senas klausimas aukštojo mokslo reformoje. Pokyčiams itin priešinasi didžioji dalis dabartinių universitetų vadovų, ne paslaptis, kad juos palaiko ir pramonininkų atstovai. Eksperimento keliu būtų galima pašalinti kai kurias abejones dėl pertvarkos efektyvumo“, - teigia LSS vadovas Jonas Okunis.
Studentų sąjungos prezidento įsitikinimu, keisti universitetų valdymą daugiau teisių suteikiant iš visuomenės narių formuojamoms Taryboms būtina dėl pernelyg įsišaknijusios klaninės kultūros. Anot J. Okunio, dabar veikianti tvarka leidžia iš savųjų rato rinkti savus universitetų vadovus, dėl ko stabdomas aukštųjų mokyklų progresas, nukenčia konkurencingo aukštojo mokslo siekiantys studentai.
Apie galimybę Lietuvos aukštojo mokslo reformoje taikyti universitetų valdymo pertvarkos eksperimentą užsiminė ir paskirtasis Švietimo ir mokslo ministras Algirdas Monkevičius. Gegužės 28 d. (trečiadienį) Seime vykusiame susitikime su studentiškų organizacijų atstovais jis teigė, jog toks modelis – svarstytinas.
„Valdymo klausimą, manau, galima išspręsti. Jei ne visa apimtimi iš karto, tai gal eksperimento būdu. Svarbu kalbėtis su visomis suinteresuotomis grupėmis. Negalime pamiršti ir viešumo, kalbėdami apie universitetų Tarybų narių atranką, jų skyrimą“, - susitikime kalbėjo paskirtasis ministras.
Primename, kad Lietuvos studentų sąjunga pertvarkyti universitetų valdymą daugiau teisių suteikiant Taryboms pasiūlė dar 2007 m rugpjūtį. LSS parengtoje pozicijoje „Dėl aukštojo mokslo reformos“ studentai pabrėžė, jog esama gerųjų šios srities tobulinimo praktikos pavyzdžių, kurių vienas – Airijos Limeriko universteto valdymo pertvarka.