Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus dalyvavo Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjungos geriausių 2007 metų disertacijų apdovanojimų iškilmėse.
Valstybės vadovas pabrėžė, kad šalių gerovę lemia ir kuria jose gyvenančių bei dirbančių piliečių intelektinė veikla. Pasak Prezidento, tyrėjai, mokslininkai, atradėjai dirba ne tik savo valstybėms, bet ir tarnauja visuotiniam mokslui – jo pažangai ir raidai, todėl jie savo idėjoms realizuoti renkasi palankiausias darbo sąlygas, užtikrinančias geriausią darbų perspektyvą.
„Deja, Lietuva ne visada gali tai pasiūlyti savo mokslo talentams. Didelė dalis pačių geriausių protų nuteka į turtingesnes valstybes ir visiškai sustabdyti šios tendencijos tikrai neįmanoma. Tačiau klausiu – ar tikrai negalime nieko nuveikti šiai problemai spręsti? Nejaugi negalime išsikelti ambicingo tikslo ir Lietuvoje sukurti bent du ar tris pasaulinio lygio mokslo centrus? Žinios ir mokslas gali ir turi būti kuriami Lietuvoje, antraip judėsime link technologinio atsilikimo, regreso, tapsime priklausomi nuo kitų valstybių“, - teigė šalies vadovas.
Prezidentas V. Adamkus atkreipė dėmesį, kad nemažai gabių žmonių norėtų grįžti į Lietuvą ir čia dirbti pasaulinio lygio mokslo darbus, tačiau tam būtina sukurti sąlygas, kad šie žmonės galėtų dirbti savo šalyje. Šalies vadovo nuomone, tokiam tikslui pasiekti turi būti aiškiai suvokti ir įgyvendinti valstybės mokslo prioritetai – steigiamos laboratorijos, kuriose kartu dirbtų įvairių kartų mokslininkai ir studentai, kuo skaidriau būtų finansuojami mokslo projektai.
„Tačiau ir šių priemonių esmingoms mokslo permainoms neužtenka. Lietuvai būtina stipri mokslininkų bendruomenė, turinti didelę įtaką nustatant mokslo prioritetus ir kokybę. Jūsų iniciatyvą rinkti geriausią metų disertaciją laikau ėjimu būtent šiuo keliu“, - pabrėžė Prezidentas.
Pasak valstybės vadovo, jaunieji mokslininkai rodo pavyzdį likusiai mokslo bendruomenei, kaip galima išrinkti kokybiškiausius darbus.
„Tai neapskaičiuojama matematikos formulėmis – tam būtinos gyvos diskusijos ir konkrečių darbų aptarimas, ypač humanitariniuose ir socialiniuose moksluose, - sakė Prezidentas V. Adamkus. – Todėl džiaugiuosi Lietuvos mokslo jaunimu, kuris ne tik rodo kelią mokslo politikai, bet imasi iniciatyvos ir ją įgyvendina. Būtent toks konkursas, pagrįstas mokslininkų bendruomenės sprendimu, o ne biurokratiškai nustatytomis administravimo ir kontrolės ribomis, liudija realią mokslo autonomiją ir savarankiškumą.“
Šiemet išrinktos šešios geriausios disertacijos gamtos ir technologinių mokslų srityje bei keturios – humanitarinių ir socialinių mokslų srityje. Šiose kategorijose išrinkta po vieną nugalėtoją.