Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus dalyvavo tarptautinėje konferencijoje „Aukštasis mokslas rinkos sąlygomis“. Kreipdamasis į konferencijos dalyvius ir rengėjus šalies vadovas teigė, kad šiuolaikinis pasaulis ir aukštasis mokslas vienas kitam kelia didelių iššūkių.
Prezidento teigimu, aukštasis mokslas teikia didžiausių intelekto galių, kadangi jame slypi esmingas modernėjimo ir tobulėjimo potencialas, ir jo nuolatinė misija – teikti visuomenei atsinaujinimo impulsų, vesti ją pažangos keliu. Prezidentas pabrėžė, kad ir smarkiai kintantis pasaulis, ir atskiros valstybės bei akademinės bendruomenės turi suvokti permainų būtinybę ir atsiverti joms kaip svarbiausiai tobulėjimo ir gerovės kūrimo galimybei.
Valstybės vadovo teigimu, modernus dabarties pasaulis – ir mūsų visuomenė kaip jo dalis – aukštajam mokslui pagrįstai kelia didelių reikalavimų, išsako daug priekaištų ir abejonių dėl pernelyg uždaros mokslo sistemos ir lėtos reakcijos į pasaulio pokyčius. „Tai visų demokratinių šalių praktika. Mums, išėjusiems iš totalitarinės sistemos, kuri varžė aukštojo mokslo tyrimų laisvę ir politiškai diktavo jo tikslus, ypač būtina keistis“,- sakė Prezidentas.
Šalies vadovas pabrėžė, kad laisvę atgavusiems universitetams kaip didelio pasitikėjimo ženklas suteikta teisė patiems imtis iniciatyvų, kurios leistų konkuruoti su kitais universitetais ir prisidėti prie šalies gerovės kūrimo. Prezidento teigimu, šią laisvę realizuojanti jėga turėtų būti tobulumo siekis. „Kad universitetų veikla būtų tobula, kūrybinga ir rezultatyvi, būtinas aukštųjų mokyklų atvirumas, kuo įvairesnis ir kuo platesnis mokslo ir verslo, skirtingų sričių specialistų, privačių investuotojų ir valstybės bendradarbiavimas“,- teigė valstybės vadovas.
Šalies vadovas apgailestavo, kad dabar galiojantys Lietuvos teisės aktai varžo aukštųjų mokyklų iniciatyvas bei galimybes realizuoti naujas mokslo ar studijų idėjas. Pasak, V.Adamkaus, taip užkertamas kelias kūrybiškai, rezultatyviai reikštis stipriausioms bei atviriausioms aukštosioms mokykloms ir nė vienas Lietuvos universitetas nepatenka į Europos stipriausiųjų šimtuką.
Prezidentas teigė nuo pat kadencijos pradžios raginęs imtis esminės mokslo ir studijų sistemos reformos, kurios pagrindiniai principai būtų konkurencingumas, kokybė ir prieinamumas. „Deja, reikiamo politinio palaikymo būtinoms pertvarkoms pradėti nesulaukiau iki šiol. Mums gali patikti kosmetiniai dabartinės situacijos pagražinimai, tačiau jie tikrai neduos jokio postūmio ateičiai“, - sakė V.Adamkus.
Valstybės vadovas atkreipė dėmesį į itin svarbų universiteto misijos aspektą. Prezidento teigimu, universitetas, suteikdamas profesinių žinių ir gebėjimų, turi ugdyti visapusišką asmenybę, gebančią orientuotis šiuolaikiniame pasaulyje, skiriančią tiesą nuo melo, atsakingą už savo šalies ir už pasaulio ateitį. „ Tik piliečiai, įgiję universitetinį išsilavinimą plačiausia ir kūrybiškiausia prasme, gebės ne vien efektyviai taikytis prie rinkos sąlygų, bet ir kurti ateities rinką, ateities Lietuvą ir ateities pasaulį“,- sakė V. Adamkus, linkėdamas konferencijos dalyviams rasti atsakymus į tai, kaip priartinti Lietuvos aukštojo mokslo aukso amžių.