Balandžio 7-11 dienomis Lietuvoje (Vilniuje) susitinka Bilo ir Melindos Geitsų fondo „Pasaulio bibliotekų“ programoje dalyvaujančių šalių atstovai, kurie pasidalins patirtimi, keisis idėjomis ir ieškos naujų sprendimų, padedančių įgyvendinti projektus, suteikiančius gyventojams nemokamą interneto prieigą ir supažindinančius su jos teikiamomis galimybėmis.
Lietuva šioje programoje dalyvauja įgyvendindama projektą „Bibliotekos pažangai“, kuris yra skirtas suteikti Lietuvos gyventojams nemokamą prieigą prie interneto visose šalies viešosiose bibliotekose, kompiuterinio ir informacinio raštingumo pradmenis, paskatinti bibliotekų lankytojus naudotis informacinių technologijų galimybėmis. Projektas „Bibliotekos pažangai“, kurio įgyvendinimui 24 mln. litų skiria Lietuvos Vyriausybė, 35,7 mln. litų – Bilo ir Melindos Geitsų fondas ir 16,4 mln. litų – „Pasaulio bibliotekų“ programos partnerė Microsoft, savo veiklą pradėjo 2007 m. gruodį.
Projekto „Bibliotekos pažangai“ komanda susitiks su „Pasaulio bibliotekų“ programos remiamų projektų planavimo ir įgyvendinimo grupių atstovais iš Botsvanos, Bulgarijos, Čilės, Latvijos, Meksikos, Lenkijos, Rumunijos ir Ukrainos. „Pasaulio bibliotekų“ programa yra viena iš Bilo ir Melindos Geitsų fondo „Globalaus vystymosi“ iniciatyvų. Pagal šią programą, bendradarbiaujant su atskirose šalyse projektus įgyvendinančiomis organizacijomis, viešose bibliotekose įdiegiama nemokama interneto prieiga, taip atveriant informacijos ir žinių pasaulį platesnei visuomenei.
„Kompiuteriai ir internetas yra svarbios priemonės, siekiant spartesnio kiekvienos šalies socialinio ir ekonominio vystymosi – žmonėms jos suteikia naujų galimybių socialiai integruojantis, keliant savo darbinę kvalifikaciją bei paprasčiausiai siekiant palengvinti savo buitį“, – sako Bilo ir Melindos Geitsų fondo atstovė Jessica Dorr.
Programos dalyvių susitikimas yra puiki terpė pasidalinti panašių projektų įgyvendinimo skirtingose šalyse patirtimi, apžvelgti artimiausius darbus, numatomas potencialias rizikas ir ieškoti kelių, kaip jų išvengti. Pavyzdžiui, Čilėje įgyvendinto „Biblioredes“ projekto dėka 378 bibliotekose atsirado kompiuteriai ir internetas, 346,537 bibliotekų lankytojams suteikti kompiuterinio raštingumo pagrindai, sukurtos 5005 interneto svetainės. Už šių svetainių kūrimo inicijavimą ir koordinavimą projektas „Biblioredes“ 2006 metais buvo apdovanotas prestižine Stokholmo iššūkių premija („Stockholm challenge award“).
„Mūsų šaliai ir jos bendruomenėms šis projektas turėjo didžiulį teigiamą postūmį. Jam pasibaigus, tūkstančiai Čilės gyventojų pagerino savo gyvenimo kokybę, įsidarbino ar kitaip pasinaudojo interneto prieigos galimybėmis. Be abejo, šių projektų įgyvendinimas kiekvienai šaliai yra didžiulis iššūkis, bet atpildas yra dar didesnis. Džiaugiamės atvykę į Lietuvą, kur su projekto „Bibliotekos pažangai“ vadovu ir kitais „Pasaulio bibliotekų“ programos partneriais pasidalinsime savo patirtimi, išmoktomis pamokomis ir pasisekimais“, - sako projekto „Biblioredes“ mokymų koordinatorė Pilar Pacheco.
Balandžio 9 d. susitikimo dalyviai aplankys kelias viešąsias bibliotekas. Išvykos į Zapyškio (Kauno raj.) ir Elektrėnų bibliotekas, itin aktyviai dirbančias su įvairaus amžiaus ir socialinių sluoksnių atstovais, yra skirtos pademonstruoti sėkmingus viešos interneto prieigos įtakos vietos bendruomenei pavyzdžius.