Vertindama susisklosčiusią situaciją dėl Studijų ir mokslo reformos, Lietuvos studentų sąjunga (LSS) didesnės aukštojo mokslo kokybės ragina siekti pertvarkant šalies universitetų tinklą.
„Deja, šiandien akivaizdu, jog progresyvių sprendimų aukštųjų mokyklų viduje tikėtis negalime. Apie sistemos uždarumą bylo siaurų interesų grupuočių susitarimai Vyriausybėje, vengimas atsisakyti rektoriaus kaip „Dievo vietininko“ universitetuose pozicijos.
Aukštojo mokslo sistemos kokybės nepasieksime, jei nesikeis pačių aukštųjų mokyklų valdymas, bet tam šiuo metu reikia išorinio postūmio, kuriuo galėtų tapti ryžtingas sprendimas reorganizuoti universitetų tinklą šalyje“, - teigia Lietuvos studentų sąjungos prezidentas Jonas Okunis.
Pasak LSS vadovo, pastarosios savaitės įvykiai Vyriausybėje slapta derinant Seimui rengiamo naujojo Mokslo ir studijų įstatymo projektą tik patvirtina, kad Vykdomosios valdžios institucijoms Lietuvoje reformas įgyvendinti praktiškai neįmanoma.
„Vykdomoji valdžia demonstruoja, jog yra aiškiai priklausoma. Studentai, plačioji akademinė bendruomenė reikalinga tik tuomet, kai reikia priimti visiems tinkamus „švelnius“ sprendimus. Atėjus laikui imtis radikalių pertvarkų, tariamasi su tais, kurie duoda daugiau pinigų ir turi didesnę galią“, - pastebi LSS prezidentas Jonas Okunis.
Susiklosčiusią situaciją studijų ir mokslo reformos procese kovo 6 d. (ketvirtadienį) įvertino ir Klaipėdoje susibūrusi Lietuvos studentų sąjungos Taryba. Joje Lietuvos aukštųjų mokyklų studentų lyderiai patvirtino rezoliuciją, kuria pasmerkia Vyriausybėje patvirtintą Mokslo ir studijų įstatymo projektą.
„Kompromisiniame Vyriausybės susitarime dėl aukštųjų mokyklų valdymo įtvirtinta nuostata dėl Rektoriaus rinkimų Senate ne tik nėra progresyvi aukštojo mokslo kokybės atžvilgiu, bet skatina tolesnę pasenusios ir uždaros aukštojo mokslo sistemos raidą“, - rašoma studentų patvirtintame dokumente.
Dėl aukštojo mokslo reformos LSS Taryba šiandien kreipsis į LR Seimo pirmininką, Seimo frakcijas, Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetą. Atskiru laišku LSS Taryba kreipsis į LR Prezidentą Valdą Adamkų. Tikimasi, Prezidentas parems studentų rezoliuciją ir padės išspręsti susiklosčiusią situaciją.
Primename, kad poziciją aukštojo mokslo reformos klausimais Studentų sąjunga išreiškė dar praėjusių metų rugpjūtį. Švietimo ir mokslo ministerijoje taisant pirminę Mokslo ir studijų įstatymo redakciją į studentų siūlymus dėl universitetų valdymo atsižvelgta buvo. Kovo 5 d. vykusiame Vyriausybės posėdyje po slaptų pasitarimų su Rektorių konferencijos, Pramonininkų konfederacijos, Mokslo institutų atstovais iš įstatymo projekto studentų siūlymai buvo išbraukti.