Pasisakydami prieš pertvarkas aukštajame moksle stabdantį LR Vyriausybės pataikavimą rektoriams, institutų vadovams ir pramonininkams, rytoj 9 val. ryto prie LR Vyriausybės studentai surengs muzikinę protesto akciją.
Taip studentai reaguos į šiandien LR Vyriausybės pasitarime rektorių naudai priimtą sprendimą, iš esmės keičiantį Mokslo ir studijų įstatymo projekte numatytą nuostatą, jog aukštosios mokyklos taryba viešo konkurso būdu rinks, skirs ir atšauks rektorių, vertins, kaip naudojamas turtas ir lėšos.
„Siekdami konstruktyviai dalyvauti aukštojo mokslo pertvarkos procese, eilinį kartą matome pasikartojančią baigtį, kai artėjant realių sprendimų priėmimui visas procesas pajuda į „užkulisius“, sprendimai ima strigti dėl trijų savanaudiškai besielgiančių grupių, o LR Vyriausybė ne tik imasi sprendimų priėmimo už uždarų durų, bet dar ir nuolankiai ima pataikauti minėtoms grupėms: rektoriams, institutų vadovams ir pramonininkams. Taip atsitiko ir šiandienos LR Vyriausybės pasitarime, kuomet nuo sausio dėl rektoriaus rinkimų klausimo įstrigęs Mokslo ir studijų įstatymo svarstymas vėl pajudėjo tik po sprendimo „klano“ naudai“, - piktinasi Lietuvos studentų atstovybių sąjungos prezidentė Indrė Vareikytė.
Pasak I.Vareikytės, informacijos apie Mokslo ir studijų įstatymo svarstymą didžiausia interesų grupe esantys studentai negauna jau senokai, o šiandien iš žiniasklaidos šaltinių gauta informacija apie tai, jog atsisakyta rektorių rinkimų modelio, taikomo beveik visose išsivysčiusiose valstybėse, švelniai tariant - šokiravo.
„Tai tik dar vienas žingsnis imituojant aukštojo mokslo reformos įgyvendinimą, įrodęs, jog reformoje laimi „užkulisius pamėgusios“ interesų grupės, sprendimai priiminėjami už uždarų durų ir Vyriausybės prioritetas yra 26 rektorių saugumas, o ne išsilavinusi visuomenė bei studijų kokybė“, - įsitikinę studentai.
Anot studentams atstovaujančios organizacijos vadovės, labiausiai studentus piktina tai, kad kalbant apie papildomą studijų apmokestinimą, visuotinio mokesčio už studijas įvedimą, Vyriausybė nelinkusi ieškoti kompromisų ar būdų studentams mainais už sumokėtus pinigus garantuoti kokybiškas studijas. Studentai tokiu atveju kaltinami, esą jie neturi valstybinio požiūrio ir nesuvokia, jog išlaikyti nemokamas studijas garantuojančios sistemos – neįmanoma, tačiau šis priimtas kompromisas dar kartą parodo, jog pati Vyriausybė siekia remti neefektyvius valdymo ir valstybės lėšų panaudojimo mechanizmus, kurie gyvybiškai svarbūs siaurai akademinės nomenklatūros ir ją remiančiai pramonininkų grupuotei.
LSAS manymu, valdžios atstovai ieško kompromisų su 26 šalies aukštųjų mokyklų rektoriais pamiršdami, kad tiek aukštųjų mokyklų vadovai, tiek Vyriausybė turėtų atstovauti piliečių, tarp jų – ir studentų, moksleivių, dėstytojų bendruomenėms bei ieškoti ne patogiausių ir saugiausių sprendimų aukštųjų mokyklų vadovams, o imtųsi esminių veiksmų, pozityviai keičiančių aukštojo mokslo sistemą.