Europoje investicijos į skaitmeninę infrastruktūrą sudaro mažiau nei pusę JAV skiriamų lėšų. Tai Europos šalyse labai apsunkina išmaniųjų technologijų vystymąsi, kurioms reikalingas greitasis 5G ryšys. Dr. Evaldas Stankevičius, „Tele2“ tinklo planavimo ir strategijos vadovas, ir dr. Artūras Medeišis, Vilniaus Gedimino technikos universiteto („Vilnius Tech“) Elektronikos fakulteto dekanas, paaiškina, kodėl 5G ryšys toks svarbus verslo augimui ir pramonės plėtrai.
Europa atsilieka viso pasaulio mastu
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr. |
---|
Europoje „standalone“ 5G ryšio, kuris yra naudojamas pramonės reikmėms, aprėptis 2024 m. pabaigoje siekė 40 proc., o Šiaurės Amerikoje jis prieinamas net 91 proc. gyventojų. Azijos ir Ramiojo vandenyno regione greitojo 5G ryšio aprėptis taip pat didesnė nei Europoje – 45 proc., rodo konsultacijų įmonės „Analysys Mason“ atliktas tyrimas.
5G ryšys yra ypač naudingas kuriant savivaldžio transporto bei kitokias autonomines ar nuotoliu valdomas pramonės sistemas. Pažangios ryšio galimybės reikalauja didelių investicijų į tikrąjį 5G ryšį – vadinamąjį 5G „standalone“. Didžioji dalis to, ką matote Europoje šiandien, yra pirminės 5G „non-standalone“ sistemos, t.y. diegiamos prijungiant dalį naujų 5G įrenginių prie senesnių 4G tinklų, taip pat naudojant žemo dažnio juostas, taigi be visų galimų 5G „standalone“ funkcionalumų ir privalumų.
„Paprastai tariant, šiandien Europos vartotojai, turintys išmaniuosius telefonus, kartais mato 5G simbolį, tačiau vartotojo patirtis ir duomenų greitis dažnai neperžengia 4G patirties. Tai ypač pajaučia naująsias ryšio technologijas naudojantis verslas. Todėl mūsų komanda skiria daug pajėgumų vystyti greitojo, tikrojo 5G ryšio infrastruktūrą", – sako dr. Evaldas Stankevičius, „Tele2“ tinklo planavimo ir strategijos vadovas.
Nauja ir tvari verslo varomoji jėga
Specialistai pabrėžia, kad modernių skaitmeninių ryšio technologijų, tokių kaip 5G ir daiktų interneto, plėtra gali tapti labai svarbiu katalizatoriumi, skatinančiu verslo augimą. „Vilnius Tech“ Elektronikos fakulteto dekano teigimu, naujasis 5G gali tapti itin svarbus ir naudingas stambioms pramonės įmonėms, kurioms būtinas labai greitas, patikimas ryšys su mažu vėlinimu.
„5G verslui siūlo daug privalumų, įskaitant itin greitą ir patikimą ryšį, aukštą kanalų pralaidumą, kad aptarnauti didelį terminalinių įrenginių tankį. Šios savybės gali būti kritinės, norint duomenis apdoroti realiuoju laiku, pavyzdžiui, įgyvendinant ypač aukštos greitaveikos bei garantuoto patikimumo (angl. Quality of Service) reikalaujančius daiktų interneto sprendimus", – teigia dr. A. Medeišis.
Perduodamų duomenų paketų vėlinimas, dar vadinamas „lagu“, yra laiko tarpas, kuris praeina nuo signalo perdavimo ar komandos pateikimo iki atsako gavimo. Palyginus su 4G technologija, kur perduodamų duomenų vėlinimas dažniausiai svyruoja apie 20-50 milisekundžių (ms), penktosios kartos ryšys jį gali sumažinti vos iki kelių ms.
Mažas signalų vėlinimas yra labai svarbus automatizuotiems automobiliams. Jie turi greitai reaguoti į įvykius ir operatyviai keistis informacija su navigacijos sistemomis bei aplinkiniais automobiliais apie kelio ir aplinkos pokyčius. Net menkas signalų vėlinimas gali būti pavojingas, nes reakcija į staigų įvykį užtrunka per ilgai ir gali sukelti nelaimingą atsitikimą.
Tarp tokių inovacijų, kurioms reikia moderniausio ryšio, yra jau JAV veikiantys autonominiai taksi, automatizuotos kasyklos, belaidės gamybos linijos ir nuotoliniu būdu valdoma žemės ūkio technika. Daugelis kitų inovatyvių industrinių ir verslo sprendimų taip pat priklauso nuo išmaniųjų įrenginių sujungimo per modernius 4G/5G tinklus.