Išmanieji telefonai tapo neatsiejama mūsų gyvenimo dalimi dėl daugybės patogumų, kuriuos jie suteikia. Beveik niekas be jų neišeina iš namų. Naujausios ataskaitos duomenimis, pasaulyje yra beveik 4,88 mlrd. išmaniųjų telefonų naudotojų.
Tačiau daug žmonių yra naivūs ir mažiau žino apie kibernetinius nusikaltimus. Per pastaruosius kelerius metus labai padaugėjo sukčiavimo internete atvejų, kai grėsmių kėlėjai, naudodami sukčiavimo metodus, priverčia aukas savanoriškai atskleisti savo finansinius duomenis ir pavogti pinigus.
Su kiekviena diena jie sugalvoja vis naujų būdų, pavyzdžiui, neseniai Indijoje padaugėjo skaitmeninių areštų. Jie naudojasi pirmaprade emocija – baime, kad priverstų aukas pervesti pinigus į jų sąskaitas.
Visame pasaulyje dėl internetinių sukčių žmonės kasmet praranda daugiau nei 1 trilijoną eurų. „Google“, valdanti mobiliąją platformą „Android“, užima 70 proc. rinkos dalies. Ši paieškos sistema pristatė dvi naujas saugumo funkcijas, skirtas apsaugoti savo naudotojus ir kovoti su sukčiavimu internete.
Pirmoji – sukčiavimo aptikimo funkcija. Joje naudojamas galingas įrenginyje esantis dirbtinis intelektas, kuris, aptikdamas pokalbių modelius, paprastai siejamus su sukčiavimu, realiuoju laiku praneša apie galimą sukčių skambutį.
Jei jie sutampa, telefono ekrane mirksi raudonos spalvos užrašas, įspėjantis apie galimą sukčiavimo grėsmę.
„Dirbtinio intelekto aptikimo modelis ir apdorojimas yra įrenginyje ir tai reiškia, kad joks pokalbio garso įrašas ar transkripcija nėra saugomi telefone, siunčiami į „Google“ serverius ar kur nors kitur, taip pat jų negalima atkurti po skambučio“, – sakė produktų vadybininkė Liubov Farafonova ir „Android“ produktų grupės vadovas Styvas Kafka.
Be to, „Google“ dar labiau sustiprina „Play Protect“ su tiesioginiu grėsmių aptikimu „Android“ telefonuose. Ji galės veikti visą laiką, ieškodama kenkėjiškomis programomis apkrėstų nesaugių programų.
Nesvarbu, kaip stipriai kenksmingos programėlės stengsis pasislėpti, kad būtų išvengta aptikimo, „Play Protect“ analizuos smulkius elgesio signalus, susijusius su jautrių leidimų naudojimu ir sąveika su kitomis programėlėmis bei paslaugomis.
Jei bus aptikta kenksminga aplikacija, naudotojai gaus įspėjimą realiuoju laiku ir galės nedelsdami imtis veiksmų, kad apsaugotų savo „Android“ telefoną.
„Pradžioje tiesioginis grėsmių aptikimas bus orientuotas į „stalkerware“, t. y. kodą, kuris be naudotojo sutikimo gali rinkti asmeninius ar neskelbtinus duomenis stebėjimo tikslais, o ateityje ištirsime galimybę išplėsti aptikimo galimybes, įtraukiant kitų tipų kenksmingas programėles“ – sakė A. Farafonova.
Tiek sukčiavimo aptikimo, tiek tiesioginio grėsmių aptikimo funkcijos pirmiausia bus prieinamos „Pixel 6“ ir naujesniuose modeliuose. Artimiausiais mėnesiais „Google“ planuoja išplėsti ir kituose „Android“ telefonuose.