Lietuvoje nepilnamečių ugdymo įstaigų informacinių technologijų kabinetuose, viešųjų bibliotekų skaityklose privaloma naudoti RRT patvirtintas interneto turinio filtravimo priemones, primena Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT). Už priemonių nenaudojimą gresia administracinė atsakomybė – bauda nuo trijų šimtų iki penkių šimtų šešiasdešimt eurų.
Filtravimo priemonės blokuoja smurto, pornografijos, lošimų, tabako ir alkoholio, ginklų, narkotikų, neapykantos skatinimo ir kitus panašaus turinio tinklalapius. RRT ekspertai interneto karštąja linija „Švarus internetas“ per 8 šių metų mėnesius jau gavo 1800 pranešimų apie draudžiamą skleisti ar neigiamą poveikį nepilnamečiams darantį turinį internete. Pernai šis skaičius viršijo 2500 ir buvo net 60 proc. didesnis nei 2022 metais.
„Dėl filtravimo priemonių naudojimo galima kreiptis ir į savo interneto paslaugų teikėją – paklausti, ar jis teikia ir interneto turinio filtravimo paslaugą, kur naudojama kažkuri iš RRT patvirtintų filtravimo priemonių. Filtravimo priemonių gamintojai ir platintojai turėtų prisidėti prie neigiamą poveikį nepilnamečių vystymuisi darančios informacijos sklaidos ribojimo ir platinti mokykloms bei bibliotekoms tik RRT patvirtintas filtravimo priemones“, – sako I. Kazlienė, RRT Skaitmeninių paslaugų reguliavimo grupės vadovė.
Jei mokykla ar biblioteka nori naudoti turinio filtravimo priemonę, kuri dar nėra RRT patvirtinta, reikia kreiptis į RRT dėl tokios priemonės įvertinimo.
Vertindami turinio filtravimo priemones, RRT ekspertai patikrina, ar jos atitinka viešosiose interneto prieigos vietose privalomų filtravimo priemonių veiksmingumo reikalavimus.
„Mūsų nepatvirtintos priemonės nėra tokios veiksmingos. Dalis neigiamą poveikį nepilnamečiams darančių tinklalapių grupių būna tik dalinai blokuojamos arba išvis neblokuojamos. Taip pat jos turi spragų saugumo atžvilgiu“, – pabrėžia Irma Kazlienė, RRT Skaitmeninių paslaugų reguliavimo grupės vadovė.