Europos Parlamentas (EP) dar spalio pradžioje patvirtino teisės aktą, kuris leis ES vartotojams savo elektroniniams prietaisams naudoti bendrą USB Type-C kroviklį.
Nors teisės aktas buvo patvirtintas dar prieš kelis mėnesius, tačiau nebuvo žinoma nuo kada jis įsigalioja. Dar visai neseniai paaiškėjo, jog pakeitimai pradės galioti jau nuo 2024 gruodžio 28 dienos. Nuo šios dienos, visi telefonai, nešiojami garsiakalbiai, kameros, planšetės, ausinės ir ausinukai, pelės, klaviatūros ir daugybę kitos elektronikos privalės turėti USB-C įkrovimo lizdą. Tačiau tai ne vienintelis pasikeitimas, kurį planuoja Europos Sąjunga.
Nuo 2024 sausio mėnesio išmaniųjų telefonų gamintojai privalės atverti savo įrenginius ir trečiųjų šalių programėlių parduotuvėms. Tačiau ir tai dar ne viskas. Dabar pavyko pasiekti ir preliminarų susitarimą, pagal kurį bus reikalaujama, kad nešiojamuose įrenginiuose būtų naudojamos keičiamos baterijos.
Sutartis apima beveik visų dydžių akumuliatorius – nuo nešiojamųjų akumuliatorių, transporto priemonių paleidimo, apšvietimo ir uždegimo akumuliatorių (SLI baterijos), lengvųjų transporto priemonių akumuliatorių (LMT, tai liečia elektrinius paspirtukus ir dviračius), elektrinių transporto priemonių (EV) akumuliatorių ir net pramoninės baterijos.
Pranešama, jog priėmus šį teisės aktą, gamintojams bus suteikta 3,5 metų perdaryti savo įrenginius taip, kad vartotojai galėtų lengvai išimti ir pakeisti jų baterijas. Niekam ne paslaptis, jog dar visai neseniai išmanieji telefonai turėjo būtent tokius akumuliatorius, kuriuos labai lengvai galėjo pasikeisti daugelis. Deja, tačiau šiai dienai tokių įrenginių yra labai mažai.
Jeigu šis nutarimas būtų priimtas, keistųsi ir tvarka kaip yra ženklinamos baterijos. Skelbiama, jog kiekvienas akumuliatorius turės turėti etiketes ir QR kodus su informacija apie talpą, našumą, ilgaamžiškumą, cheminę sudėtį ir „atskiro surinkimo“ simbolį. Be to, akumuliatoriai turės skaitmeninius pasus su informacija apie bendrą baterijos modelį ir atskirą bateriją. Plane nustatyti net ir minimalūs baterijų perdirbtų medžiagų kiekiai: 16 proc. kobalto, 85 proc. švino, 6 proc. ličio ir 6 proc. nikelio.
Daugeliui išmaniųjų telefonų pritaikyti tokius pokyčius neturėtų būti didelė problema, tačiau tikru galvos skausmu gali tapti sulenkiami įrenginiai. Daugelis modelių turi dvi atskiras baterijas, kurios montuojamas po vieną į abi telefonų dalis, kas leidžia subalansuoti tokių produktų svorį. Tikėtina, kad tai gali sukelti didžiulį galvos skausmą gamintojams, ieškantiems būdų kaip sukurti vidinį įrenginio dizainą, kuris leistų vartotojams patiems pasikeisti baterijas.