„Telia“ antradienį išjungia 3G ryšį Lietuvos teritorijoje. Ji pirmoji telekomunikacijų bendrovė Lietuvoje, pradėjusi trečiosios kartos interneto ryšio išjungimą. Radijo dažniai, prieš tai naudoti 3G palaikyti, bus panaudoti naujesnės kartos interneto ryšiui stiprinti ir daiktų internetui įgalinti.
„Telia“ technologijų vadovas Andrius Šemeškevičius pabrėžia, kad 3G išjungimo darbai kai kuriems vartotojams paspartins 4G ryšio greitį. „Iki šiol „Telia“ 3G ryšiui palaikyti naudoja 900 ir 2100 MHz dažnių juostas. 2100 MHz juosta buvo perjungta į 4G tinklą dar 2021 metais. Dabar planuojame ir 900 MHz dažnio juostą naudoti 4G ryšiui. Šį pasikeitimą labiausiai turėtų pajusti vakarų, pietvakarių Lietuvos vartotojai. Šiame regione veikia 800 MHz 4G dažnis, turintis daug apribojimų, ypač esantiems netoli Kaliningrado. Jį papildys 900 MHz dažnis, kurio skvarba daug geresnė. Tai užtikrins greitesnį ir stabilesnį 4G interneto ryšį šioje Lietuvos dalyje“, – komentavo jis.
3G išjungimas taip pat atvers kelią daiktų interneto plėtrai. Šiuo metu daiktų internetui dažniausiai naudojamas 2G ryšys – jį palaiko dauguma dabartinių sistemų, tokių kaip prekių sekimo, signalizacijos sistemos, išmanieji skaitikliai. Remigijus Brasius, „Telia“ daiktų interneto verslo plėtros vadovas, teigė, kad atlaisvinti 3G dažniai leis sparčiau vystyti naujas technologijas, reikalingas šiems ir ateityje atsirasiantiems išmaniesiems įrenginiams: „Long Term Evolution Machine Type“ (LTE-M) ir „Narrow-Band“ (NB) technologijos yra tos, kurioms mes panaudosime dažnius, anksčiau naudotus 3G. LTE-M ir NB bus naudojamos daiktų internetui ir pakeis dabar įsigalėjusią 2G technologiją.
Tam, kad įsigalės šios evoliucinės technologijos, jau ruošiasi verslai – dauguma dabartinių daiktų interneto įrenginių jau pritaikyti LTE-M ir NB. Jos yra spartesnės, efektyvesnės nei 2G, o tai leidžia ilginti įrenginių baterijų tarnavimo trukmę. Taip pat ryšio skvarba yra daug geresnė, todėl daiktų interneto įrenginiai galės veikti net sąlygomis, kuriomis anksčiau internetas buvo nepasiekiamas, pavyzdžiui, rūsiuose ar atokiose vietose.“
Pašnekovas minėjo, kad tai leis naudotis daiktų interneto inovacijomis, tokiomis kaip naujos kartos sveikatos priežiūros prietaisai – širdies ritmo davikliai, gliukozės matuokliai, kiti įrenginiai, sekantys gyvybės parametrus. „Auga žmonijos populiacija, taip pat auga ir įrenginių kiekis, tenkantis vienam žmogui. Tikėtina, kad įrenginių, prisijungusių prie interneto, skaičius tik didės ir atsiras inovacijų, kurių šiuo metu dar neįsivaizduojame. Tam ir ruošiamės diegdami LTE-M bei NB“, – pasakojo R. Brasius.
Lietuva tampa antrąja šalimi Šiaurės ir Baltijos šalių regione, pradedančia 3G išjungimo darbus. Pirmoji buvo Norvegija, o 2023 metais išjungimo darbus pradėti planuoja ir Latvija bei Danija.