Telekomunikacijų bendrovė „Telia“ gavo Lietuvos ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) leidimą šalyje teikti komercines penktos kartos mobiliojo ryšio paslaugas. 5G ryšys iš karto pradeda veikti per 1100 bazinių stočių 700 MHz dažnių ruože ir per 110 bazinių stočių 3,5 GHz dažnių ruože. Komercinis „Telia“ 5G ryšys iš karto pasieks daugiau nei pusę šalies teritorijos ir 80 proc. gyventojų, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Apie 65 proc. Lietuvos ploto ir apie 80 proc. šalies gyventojų nuo pirmadienio pasiekia „Telia“ 5G ryšys.
Šią paslaugą bendrovė įjungė gavusi RRT leidimą naudoti aukcione už 30 mln. eurų dvidešimties metų laikotarpiui įsigytas 700 MHz ir 3,5 GHz dažnių licencijas.
„Šiam startui ruošėmės ne vienerius metus ir į viso tinklo atnaujinimą investavome per 100 mln. eurų. Ir nors Lietuva pagal komercinio 5G ryšio diegimą buvo viena paskutinių „pagonių“ Europoje, mes parodysime, kad galime tapti viena iš 5G ryšio plėtros lyderių. Tai ypač svarbu ir Lietuvos verslui, kuriam 5G technologija suteiks didžiulį augimo potencialą ir konkurencingumą. Esu įsitikinęs, kad daugiau skaitmeninio gyvenimo yra tai, ko reikės ateities pasauliui – išmanesniam, tvaresniam ir labai nuoširdžiai tikiu – geresniam“, – sakė „Telia“ vadovas Danas Strombergas.
Intensyvi 5G bazinių stočių plėtra planuojama visus 2023 m., pagrindinis dėmesys pirmiausiai bus skirtas šiaurės rytinei Lietuvos daliai, kur numatyta „Ericsson“ tinklo įranga atnaujinti visas bazines stotis. Iki kitų metų vasaros vidurio „Telia“ 5G ryšys padegs 99 proc. šalies teritorijos.
5G įrenginiai ir planai
„Telia“ klientai 5G ryšiu gali naudotis be jokių papildomų mokesčių – tam tereikia turėti 5G mokėjimo planą ir 5G Lietuvoje palaikantį įrenginį.
Tarp 5G palaikančių išmaniųjų telefonų – populiariausi „Apple“, „Samsung“, „Xiaomi“, „OnePlus“ ir kiti išmanieji įrenginiai. Sužinoti detalų palaikomų įrenginių sąrašą ir pasitikrinti, ar turimas išmanusis galės prisijungti prie 5G tinklo Lietuvoje, galima apsilankius „Telia“ internetinėje svetainėje.
Tam, kad mobilusis įrenginys prisijungtų prie 5G ryšio nurodytose jo veikimo zonose, gali reikėti atnaujinti telefono operacinę sistemą į naujausią jos versiją. Tada įrenginys automatiškai prisijungs prie tinklo, o ekrane atsiras 5G ženkliukas.
5G ženkliukas vienas, savybės – skirtingos
Lietuvoje veikiantis 5G ryšys naudoja 3,5 GHz ir 700 MHz dažnius. 3,5GHz dažnių aprėpties teritorijoje esantys įrenginiai galės pasiekti iki 2 gigabitų per sekundę (2 Gb/sek.) spartą. Ten, kur 3,5GHz nepasieks, įrenginiai automatiškai naudos plataus padengimo 5G ryšį 700Mhz dažnių juostoje. Jo sparta bus panaši kaip greito 4G, tačiau jis bus daug talpesnis ir su gerokai mažesniu vėlinimu.
Patį greičiausią 5G, veikiantį 3,5 GHz dažnių juostoje, „Telia“ pirmiausiai įjungs tankiai apgyvendintose vietose, kur juda didžiuliai duomenų kiekiai, dar nėra šviesolaidžio ir būtina didelė sparta.