Seimas rudens sesijoje pritarė Elektroninių ryšių įstatymo (ERĮ) ir su juo susijusių teisės aktų pakeitimo projektams, kurie atvers naujas galimybes – įteisinta nauja eSIM technologija paspartins daiktų interneto plėtrą ir inovatyvių ryšio paslaugų atsiradimą, o Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) pertvarka sudarys sąlygas į tarnybą pritraukti aukščiausios kvalifikacijos ekspertų ir užtikrins skaidrų ir efektyvesnį rinkos reguliuotojo valdymą.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Įstatymu siūlomi sisteminiai pokyčiai visoje elektroninių ryšių rinkoje. Visų pirma, Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos, kuria nustatomas Europos elektroninių ryšių kodeksas, nuostatos bus perkeltos į Lietuvos nacionalinę teisę.
Perkėlus kodeksą, užtikrinama geresnė vartotojų teisių apsauga ir keičiama universaliųjų paslaugų apimtis. Šiuo atveju nebebus privaloma teikti telefono ryšio paslaugas taksofonais, tačiau atsiranda įpareigojimas užtikrinti galimybę vartotojams naudotis bent minimaliu elektroninių ryšių paslaugų rinkiniu. Atsižvelgiant į tai, vienas iš pagrindinių universaliųjų elektroninių ryšių paslaugų reikalavimų – užtikrinti, kad visi vartotojai turėtų įperkamą prieigą prie interneto ir kalbinio ryšio paslaugų, teikiamų fiksuotoje vietoje.
„Naujasis įstatymas atitiks šiuolaikinių technologijų ir rinkų ypatumus, greitai augantį interneto paslaugų ir sparčiojo 5G ryšio poreikį, taip pat leis efektyviau teisiškai reguliuoti elektroninių ryšių rinką ir paslaugų prieinamumą vartotojams, užtikrins tvarią konkurenciją, saugumą bei elektroninių ryšių paslaugų gavėjų teises ir teisėtus jų interesus“, – sako susisiekimo ministras Marius Skuodis.
Įgyvendinus šiuos įstatymo pakeitimus, Lietuva taps viena pirmųjų ES šalių, įteisinusių eSIM technologiją. Tai leis efektyviau teikti elektroninių ryšių paslaugas. Naudojant šią inovatyvią technologiją, įvairiausi įrenginiai, įskaitant ir mobiliuosius telefonus, galės būti atsiejami nuo įprastinės SIM kortelės ir, keičiant mobiliojo ryšio operatorių, SIM kortelės keisti nebereikės.
Novatoriškos eSIM technologijos įteisinimas Lietuvoje sudarys palankias sąlygas išmaniųjų miestų plėtrai, daiktų internetui ir 5G ryšiui pritaikyti ir plėtoti, taip pat padės efektyviau teikti paslaugas logistikos, transporto, energetikos, finansinių paslaugų, aplinkos apsaugos, sveikatos apsaugos ir kituose sektoriuose.
Įstatymu inicijuojama RRT pertvarka leis pritraukti daugiau šios srities profesionalų ir sudarys sąlygas skaidriam ir efektyvesniam rinkos reguliuotojo valdymui. Pagal naujus ERĮ įstatymo pakeitimus, bus išplėstos RRT Tarybos atsakomybės – vietoj vienasmenio valdymo modelio bus valdoma kolegialiai narių, kurie būtų atrenkami Vyriausybės pagal konkurencingą procedūrą ir skiriami Prezidento, Ministro Pirmininko teikimu. Taip į Tarybą tikimasi pritraukti aukštos kvalifikacijos specialistų.