Naujausi „Telia“ tinklo duomenys rodo, kad Lietuvoje peržengta simbolinė, tačiau labai svarbi riba: spalio mėnesį kas antras skambutis vyko naudojant VoLTE (angl. Voice over LTE) technologiją. Ekspertai pastebi, kad kitąmet, išjungus 3G ryšį, ši technologija atliks gyvybiškai svarbų vaidmenį.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
„Aukščiausios kokybės VoLTE skambučius savo klientams pristatėme dar prieš penkerius metus ir iki šiol esame vienintelis operatorius Lietuvoje, palaikantis šią technologiją. Tiek privatūs, tiek verslo klientai ja gali naudotis be jokių papildomų mokesčių, ji aktyvuojama automatiškai, o viskas ko reikia – tai VoLTE palaikančio išmaniojo, kuriame būtų aktyvuotas 4G ryšys ir VoLTE paslauga“, – sako „Telia“ paslaugų architektas Tomas Grinevičius.
Pirmą kartą paskambinę su VoLTE žmonės nustemba, kaip aiškiai girdi pašnekovą – tarsi kabėtų ne telefonu, o tiesiogiai. Tai bene svarbiausias VoLTE privalumas, tačiau jų yra ir daugiau: skambučiai sujungiami iki trijų kartų greičiau, o pokalbio metu galima naršyti sparčiausiu 4G ryšiu. Be to, su VoLTE kur kas lengviau prisiskambinti iš masinio susibūrimo vietų ar didelių renginių, nes ši technologija efektyviau išnaudoja radijo dažnius.
Galėtų naudotis dar daugiau žmonių
VoLTE skambučiai dar prieš metus aplenkė iki tol pirmavusius skambučius naudojant 3G ryšį, o dabar su VoLTE skambinama daugiau nei 2G ir 3G ryšiu kartu sudėjus. T. Grinevičius atkreipia dėmesį, kad VoLTE privalumais galėtų naudotis dar daugiau žmonių, tačiau kai kurie jų yra išjungę 4G ryšį arba VoLTE palaikymą savo telefone.
„VoLTE veikia su kone visais per pastaruosius trejus metus išleistais išmaniaisiais telefonais, eSIM laikrodžiais ir net kai kuriais mygtukiniais telefonais, svarbiausia, kad šie įrenginiai būtų įsigyti Lietuvoje ir pritaikyti Europos rinkai. Standartiškai tiek 4G, tiek VoLTE palaikymas būna aktyvuotas, tačiau pasitaiko įvairiausių situacijų. Dažnu atveju žmonės juos išjungia netyčia, atsitiktinai ir tiesiog nežino, kaip tai vėl aktyvuoti“, – teigia „Telia“ ekspertas.
„Apple“ telefonuose patikrinti, ar VoLTE skambučiai aktyvuoti, galima nuėjus į „Settings“, „Mobile Data“, „Mobile Data Options“ ir „Voice & Data“ – čia turėtų būti įjungta parinktis „LTE, VoLTE“. Telefonuose su „Android“ operacine sistema šią technologiją galima aktyvuoti „Settings“, „Connections“, „Mobile Networks“ ir pasirinkus „VoLTE“, „VoLTE calls“ arba „HD Calls“.
Artėja 3G saulėlydis
„Telia“ paslaugų architektas prognozuoja, kad per ateinančius metus VoLTE skambučių dalis „Telia“ tinkle perkops du trečdalius. Palaipsniui per 2022 metus išjungus 3G ryšį VoLTE skambučių proporcija dar labiau išaugs.
„Senųjų mobiliojo ryšio kartų – 2G, 3G – pagrindinis trūkumas yra tai, kad jos neefektyviai naudoja radijo dažnius, kurie yra brangiausias ir svarbiausias mūsų rinkos išteklius. Tačiau 2G ryšys vis dar yra aktyviai naudojamas, tuo tarpu 3G naudojasi vos 6 proc. įrenginių, kurie persiunčia apie 1 proc. duomenų. Todėl 2G liks, o 3G kitų metų pabaigoje išjungsime. Tai leis dar labiau pagerinti 4G ryšio spartą ir kokybę Lietuvoje“, – teigia T. Grinevičius.
Pasak jo, didelė dalis prie 3G besijungiančių įrenginių iš tiesų palaiko 4G ryšį. Todėl žmonėms jis pataria atkreipti dėmesį į prierašą greta mobiliojo ryšio padalų: jei matote ne 4G, 4G+ ar LTE, o, pavyzdžiui, 3G, H, 2G, E ar G, tuomet jūsų telefonas yra prisijungęs prie 3G arba 2G tinklo. Tam, kad telefonas jungtųsi prie 4G, eikite į nustatymus ir mobiliųjų tinklų skiltyje pasirinkite automatinį tinklo parinkimo būdą arba pageidaujamą 4G/LTE.
Turintys senesnius, 4G nepalaikančius įrenginius, juos gali atsinaujinti. Kitu atveju, išjungus 3G, jie toliau galės naudotis paslaugomis 2G ryšiu – svarbiausia įsitikinti, kad juose nustatytas automatinis tinklo parinkimas.
Stiprina 4G, ruošiasi 5G
„4G ryšys yra geriausia, ką turime, jis veikia visur, yra kokybiškas ir patikimas. Todėl šiandien jam skiriame didžiausias investicijas ir išteklius“, – paaiškina T. Grinevičius.
Žinoma, ne už kalnų ir 5G era, kuriai operatorius taip pat intensyviai ruošiasi. Jau šiandien „Telia“ tinkle Lietuvoje veikia virš 350 naujųjų „Ericsson“ bazinių stočių, palaikančių visas mobiliojo ryšio kartas, įskaitant ir 5G.
Paskutiniais Ryšių reguliavimo tarnybos duomenimis, vidutinė sparta „Telia“ tinkle siekia 95,5 Mb/s ir kitus didžiuosius operatorius lenkia atitinkamai 62 proc. (58,7 Mb/s) bei dvigubai (47,6 Mb/s).