Naujos kartos 5G ryšio tinklą Švedijoje vystančios „Telia“ ir „Ericsson“ pasiekė šalies mobiliojo interneto greičio rekordą: Stokholmo centre, naudojant išmanųjį „iPhone 12“, gyvame tinkle buvo išvystyta 2,2 gigabito per sekundę (Gb/s) sparta. Beje, panašias galimybes suteikia ir Lietuvoje „Telia“ testuojamas 5G ryšys.
„Sveikiname kolegas pasiekus Švedijos mobiliojo interneto spartos rekordą. Tai, kad tokia sparta jau dabar pasiekiama gyvame tinkle, su visiems prieinamu išmaniuoju, rodo, jog 5G jau yra ne ateitis, o dabartis ir jo galimybėmis žmonės jau gali naudotis šiandien“, – sako „Telia“ tinklo vadovas Arūnas Strolia.
Pasiektas rekordas kartu demonstruoja naujas galimybes, kurias atveria 5G. A. Strolia tikisi, kad įsibėgėjanti 5G tinklų plėtra paskatins verslus kurti naujos kartos paslaugas, kurioms pravers milžiniška interneto sparta, tinklo talpa, nejuntama delsa ir kiti 5G pranašumai. Naujos kartos technologiją „Telia“ grupė bando įvairiausiomis sąlygomis, nuo kasyklų, gamyklų ir kelių iki atviros jūros.
Švedijoje „Telia“ 5G ryšį pradėjo diegti pernai gegužę, šiuo metu jis veikia 22 šalies miestuose. Bendrovė į tinklo atnaujinimą investuoja per 1 mlrd. dolerių ir yra užsibrėžusi, kad iki 2025 metų jos 5G ryšys aprėps 90 proc. Švedijos teritorijos ir bus pasiekiamas 99 proc. šalies gyventojų.
5G ryšį nuo pernai metų pabaigos „Telia“ testuoja ir Lietuvoje, jis veikia Kauno ir Klaipėdos centruose, o Vilniuje – ne tik centre, bet ir tankiai apgyvendintuose rajonuose nuo Pilaitės iki Avižienių. Lietuvoje 5G ryšio sparta su prekyboje esančiais išmaniaisiais siekia iki 1,8 Gb/s. Šiuo metu 5G Lietuvoje nemokamai gali bandyti klientai, turintys neribotus mobiliuosius duomenis suteikiantį planą ir 5G technologiją palaikantį „Sony“, „OnePlus“ „Huawei“, „Xiaomi“ išmanųjį telefoną arba maršrutizatorių.
Kaip ir Švedijoje, Lietuvoje 5G ryšiui naudojami radijo dažniai iš 3,5 GHz dažnių juostos. Taip pat bendrovė atlieka 5G ryšio bandymus 700 MHz dažnių juostoje – šis dažnis lengviau įveikia kliūtis, tokias kaip medžiai ir pastatų sienos, bei gali aprėpti didelę teritoriją, tačiau interneto sparta jau ne tokia įspūdinga.
Komercinės 5G ryšio paslaugos Lietuvoje turėtų būti pradėtos teikti po dažnių aukcionų. Lietuvos Ryšių reguliavimo tarnyba jau yra paskelbusi 700 MHz dažnių aukciono konsultacijas, tikimasi, kad tiek šis, tiek 3,5 GHz dažnių aukcionas įvyks dar šiais metais.